Na Facebooku imunita neplatí, ÚS zamítl stížnost exposlance

ČTK ČTK
24. 6. 2015 10:31
Bývalý poslanec Věcí veřejných argumentoval, že ostré příspěvky o Romech zveřejnil jako poslanec ze Sněmovny. Dožadoval se ochrany poslaneckou imunitou.
Bývalý poslanec VV Otto Chaloupka.
Bývalý poslanec VV Otto Chaloupka. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost exposlance Otto Chaloupky, jenž se domáhal vynětí z pravomoci policie a soudů. Nejvyšší soud mu loni nevyhověl, za výroky o Romech na sociální síti Facebook pak dostal podmíněný půlroční trest se zkušební dobou na jeden rok. Samotný rozsudek trestního soudu ústavní soudci nepřezkoumávali, řešili pouze rozsah poslanecké beztrestnosti.

Bývalý politik Věcí veřejných v žádosti o vynětí argumentoval tím, že sporné příspěvky zveřejnil jako poslanec, a to dokonce přímo ze Sněmovny. Nejvyšší soud totiž v minulosti v kauzách Víta Bárty a tří rebelujících exposlanců ODS kontroverzně rozhodl o vynětí z pravomoci policie a soudů v těch částech obžalob, které se týkaly skutků souvisejících s výkonem mandátu ve Sněmovně.

Chaloupkovi ale Nejvyšší soud podobnou ochranu neposkytl. Sporné texty na Facebooku prý nevznikly v souvislosti s výkonem poslaneckého mandátu a nespadají mezi chráněné projevy v rámci soutěže politických sil. Ústavní soud se podle soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové ztotožňuje s výrokem Nejvyššího soudu, byť ke stejnému závěru došel na základě jiné argumentace.

Ostré výroky vůči Romům

Politik nejprve zveřejnil příspěvek k dění v Duchcově na Teplicku, kde skupinka Romů napadla manželský pár, což vyvolalo protiromské nálady.

"Slušní lidé dlouho snášeli vaše krádeže, agresivitu a neoprávněné požadavky na další a další výhody," napsal Chaloupka v textu, který reagoval na vyjádření jistého romského předáka. V následné diskusi na Facebooku doplnil, že "lidi jsou na hraně" a že po pár dalších provokacích může začít "mazec". "Už slyším ten řev. Bude jedno, jak rychle umíte utíkat," napsal politik.

Chaloupkův text podle ÚS nepochybně představoval vyjádření názoru, nicméně nesměřoval k dalším účastníkům parlamentní debaty ani nepřispíval k tvorbě politické vůle. Nepatří tedy mezi projevy, na něž se vztahuje poslanecká indemnita, tedy beztrestnost. "Svůj text totiž stěžovatel umístil na veřejně přístupný uživatelský profil na sociální síti a cíleně jej zamířil vůči veřejnosti, tj. výhradně navenek," uvedla Šimáčková.

Chaloupka byl poslancem od roku 2010 za Věci veřejné. Po jejich rozkladu založil stranu Republika a stal se jejím předsedou. Republika získala v loňských eurovolbách 0,14 procenta hlasů. Dnešního vyhlášení nálezu se nezúčastnil.

Před soudem stanul Chaloupka i kvůli podezření z korupce, a to spolu se svým bývalým asistentem. Chaloupka údajně nutil asistenta, aby mu vyplácel část svého platu, což ale politik popřel. Okresní soud v Hodoníně jej předloni v březnu zprostil obžaloby.

 

Právě se děje

Další zprávy