Na D1 srazilo auto vlka, hledal nejspíš nové teritorium. Zvířatům chybějí přechody, varují ekologové

Domácí Domácí
13. 3. 2017 15:33
Vlk v minulém týdnu zaplatil životem za to, že se snažil přeběhnout frekventovanou dálnici D1. Ročně pod koly aut zahynou stovky zvířat. Podle odborníků by alespoň částečně mohla pomoci výstavba ekoduktů. V rámci rekonstrukce hlavního tahu mezi Prahou a Brnem by měly vzniknout dva.
Zoolog Pavel Hulva odebírá vzorek pro genetickou analýzu.
Zoolog Pavel Hulva odebírá vzorek pro genetickou analýzu. | Foto: Archiv Pavla Hulvy

Jihlava - Na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku srazil v pátek automobil vlka. Šelma se pokoušela překonat dálnici pár desítek metrů od mostu přes silnici mezi Skorkovem a Zbinohami, informovalo Hnutí Duha, které na usmrcené zvíře upozornil místní občan. Vlk nejspíš zaplatil životem za to, že hledal nové teritorium.

Odborníci odebrali ze zvířete vzorky, aby mohli lépe určit jeho původ. "Nejpravděpodobnější je, že pochází z takzvané středoevropské nížinné populace, jejíž centrum výskytu je v Německu a západním Polsku, zasahuje však také do České republiky," shodují se odborníci.

Čtyřicetikilový samec bude nyní podroben pitvě na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. "Vytváříme modely, které hledají vztahy mezi genetickou strukturou druhů velkých savců a vlastnostmi krajiny," vysvětluje docent zoologie a ekolog Pavel Hulva.

"Podchody pod dálnicí, zvlášť pokud pod mostem prochází zároveň i silnice, nejsou velkými šelmami příliš oblíbené," upozorňuje Hnutí Duha. Vlci jsou tak nuceni přecházet dálnice vrchem, což je při velkém provozu na D1 a chybějících speciálních nadchodech velmi nebezpečné. Hlavní tah mezi Prahou a Brnem je přitom velkou překážkou nejen pro vlky, ale i pro rysy nebo losy.

"Alespoň částečně by dalším kolizím mohly zabránit dobře navržené ekodukty," tvrdí Hnutí Duha s tím, že přechodů pro zvířata je v Česku zatím nedostatek a ty stávající podle nich často stojí na zcela zbytečných místech.

Už v rámci rekonstrukce dálnice D1 by na silnici měly vzniknout dva přechody, z nichž jeden z nich má stát zhruba šest kilometrů od místa, kde byl nyní sražený vlk nalezen.

"Řešením není ani oplocení dálnice, protože tím vzniká pro zvířata zcela neprůchodná bariéra. Zvířata pak zůstávají uzavřená ve stále se zmenšujících izolovaných ostrovech," dodává Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy