Na Kokořínsku někdo zabil vlka, ochránci nabízí 100 tisíc za dopadení pytláka

ČTK ČTK
7. 10. 2015 16:21
Jeden z vlků, kteří žijí v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, je mrtvý, v úterý ho objevil houbař. Nejednalo se ale o přirozenou smrt, zvíře bylo silně zakrvácené a kolem byly krvavé stopy. V úvahu přicházejí tři příčiny smrti - zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem. Tělo už bylo v rozkladu, proto zatím není zcela jisté, zda šlo o vlka. Testy by měly vyloučit záměnu se psem. Protože jde o kriticky ohrožené zvíře, vše řeší policie.
Vlk (ilustrační foto).
Vlk (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Zákupy (Českolipsko) - Jeden z vlků žijící v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj byl nalezený mrtvý v lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku.

Nezahynul přirozenou smrtí, byl silně zakrvácený a kolem byly další krvavé stopy.

Protože jde o kriticky ohroženého živočicha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR o případu informovala policii, řekla mluvčí agentury Karolína Šulová.

Mrtvé zvíře objevil v úterý houbař. Už bylo v rozkladu, proto zatím není jisté, zda šlo o vlka.

"Musíme počkat na výsledky testů pro vyloučení záměny s křížencem či podobným plemenem psů," uvedl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Za pytláka odměna

V úvahu podle něj přicházejí tři příčiny smrti - zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem.

Hnutí Duha vypsalo v případě, že zvíře ulovil pytlák, odměnu 100 tisíc korun za jeho dopaden.

"Pokud byl vlk skutečně upytlačen, je to to nejsmutnější, co může velké šelmy v naší krajině potkat. Je to projev kruté bezohlednosti i zásadního nepochopení ekologických vazeb v přírodě,“ dodal Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem.

Problém pytláctví velkých šelem dobře ilustruje průzkum mezi myslivci o jejich názoru na ryse na Šumavě, který po 15 letech zopakoval Jaroslav Černý z České zemědělské univerzity.

V anonymní anketě se k pytláctví přiznalo dokonce o 4 procenta více myslivců než na začátku tisíciletí.

"Celková hodnota 14,2 procenta dotazovaných myslivců, kteří se k nelegálnímu lovu přiznali, je vysoce alarmující,“ uvedli Jaroslav Červený a Tomáš Kušta v článku publikovaném v zářijovém čísle Světa myslivosti.

Fotopasti výskyt potvrdily na jaře

Výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti poprvé loni na jaře. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice, se zde narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech.

Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa.

"Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci, a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Letos Liberecký kraj zaplatil 6000 korun jako odškodné za ovci, kterou loni u Doks na Českolipsku vlci roztrhali.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy