Šéf české diplomacie Jan Lipavský se v úterý 10. října pozdě večer vrátil z Izraele. Vyrazil tam v bleskové reakci na útok Hamásu z návštěvy Ománu. Při zastávce v židovském státě vyjádřil solidaritu prezidentovi Jicchaku Herzogovi a ministru zahraničí Elimu Kohenovi. Do Prahy pak ministerským speciálem odcestovalo 34 českých občanů uvízlých v Izraeli.
Hned ve středu podle zjištění Aktuálně.cz přijal Černínský palác na jeho žádost palestinského velvyslance v Praze Chálida al-Atraše. Redakci to potvrdila mluvčí resortu Mariana Wernerová. "S palestinským velvyslancem proběhla jednání na úrovni ředitele odboru," uvedla. S al-Atrašem jednal šéf odboru států Blízkého východu a Afriky Petr Hladík.
Obsah rozhovoru s ohledem na diplomatickou diskrétnost Černínský palác odmítl komentovat. Podle informací Aktuálně.cz se však al-Atraš zajímal o stanovisko ministra k eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. Současně se diskutovalo o možnostech podpory dvojice dětí, které palestinský otec unesl z Česka jejich matce do Gazy.
Čistě pracovní vztahy s Palestinou
Podle informací redakce by Černínský palác vyzval al-Atraše ke schůzce kvůli kritické situaci zmíněných dětí sám. Aktuálně.cz požádalo o stanovisko k jednání s ředitelem Hladíkem i velvyslanectví Palestiny, prosba ale zůstala bez reakce. Al-Atraš vede ambasádu devět let. Úřad sídlí v pražském Suchdole, celkem tam působí čtyři diplomaté.
"Diplomatická jednání České republiky a Palestiny bývají čistě pracovní, mezi oběma zeměmi probíhá také ekonomická výměna. Jinak Česká republika standardně respektuje rezoluce OSN, které mluví o dvoustranném uspořádání států na území Izraele a Palestiny," řekl k tomu Aktuálně.cz bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (SOCDEM).
Velvyslanectví v Praze mají Palestinci od roku 1988. Většinu času sídlilo v pražské Troji, až na sklonku roku 2013 se přesunulo do Suchdola. Ambasáda reprezentuje především palestinskou samosprávu v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem z umírněného hnutí Fatah.
"Hnutí Fatah s Hamásem prakticky nekomunikuje, ačkoliv Hamás má určitou podporu i na Západním břehu. Přijde mi naprosto standardní, aby česká strana prostřednictvím palestinského velvyslance znala současnou pozici palestinské samosprávy a naopak," poznamenal exministr Petříček, který ve funkci pracovně navštívil Západní břeh.
První kontakt s izraelskou velvyslankyní
První kontakt po teroristickém útoku Hamásu, jenž se odehrál v sobotu 7. října a zůstalo po něm více než 1400 mrtvých Izraelců včetně dětí, přitom z české strany proběhl s izraelskou velvyslankyní v Praze Annou Azariovou. Černínský palác se s ní telefonicky spojil prakticky obratem po úderu Hamásu.
Shodou okolností měl ředitel Hladík možnost potkat se s velvyslankyní Azariovou až po palestinském velvyslanci, ale schůzek mezi nimi proběhlo více. Naposledy v Černínském paláci jednali v pondělí. Sám ministr Lipavský se setkal s velvyslankyní při příležitosti udělení Ceny Gratias agit 19. října, diplomatické kanály mezi Českem a Izraelem jsou otevřené prakticky neustále.
"Izrael a jeho občané se ocitli v bezprecedentní situaci, svojí návštěvou jsem chtěl potvrdit, že Česko plně stojí za Izraelem. Západ je v této podpoře jednotný. Izrael je jedním z nás, útoky a únosy, které teroristé z Hamásu rozpoutali, jsou útokem na nás všechny," uvedl Lipavský po zmíněné zastávce v Izraeli.
Po útoku Hamásu jel jen na plánovanou dvoudenní cestu do Ománu, kde jednali ministři zahraničí Evropské unie s představiteli arabských států. Operativní návštěvu Izraele Lipavský dojednal díky tamější velvyslankyni Česka Veronice Kuchyňové Šmigolové a řediteli Hladíkovi. Později pak ministr zmínil pracovní vztahy Černínského paláce a Palestiny pro Český rozhlas.