Mýto má další aféru: výběr kontrolora

Pavel Baroch
31. 1. 2007 18:45
Praha - Problémy s mýtem pokračují. Výběr peněz bude bez výběrového řízení kontrolovat firma LogicaCMG.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Smlouva mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a společností LogicaCMG přitom vyvolává podezření, zda státní úřady neobcházejí zákon o veřejných zakázkách.

Dohoda zní na 1,95 milionu korun. Pokud by zakázka překročila hranici dvou milionů, muselo by ředitelství vyhlásit veřejnou soutěž.

LogicaCMG si ovšem podle smlouvy, jejíž kopii má Aktuálně.cz k dispozici, přijde na víc peněz, než jsou dva miliony. V dohodě je totiž ustanovení, podle něhož se smlouva pravidelně prodlužuje o jeden měsíc - a zároveň se znovu vyplácí honorář ve výši bezmála dvou milionů.

Kontrola výběru mýta

PRÁCE AUDITORA

Nezávislý auditor je důležitý k tomu, aby prověřil, jak se daří mýto vybírat. Pokud úspěšnost výběru přesáhne 95 procent, získá společnost Kapsch, která systém vybudovala, celou částku vybranou nad tuto hranici. Když ale úspěšnost klesne pod 85 procent, bude Kapsch naopak doplácet.

"Je to fikané - je to návod, jak obejít zákon," okomentovala smlouvu Adriana Krnáčová, ředitelka Transparency International, které se dlouhodobě zabývá problematikou veřejných zakázek.

(Ne)dostanou jen dva miliony

Jiří Hodač, náměstek ministra dopravy, pod které ředitelství spadá, však odmítl, že by stát zaplatil firmě LogicaCMG více než dva miliony korun.

"Firma dostane do dvou milionů," řekl Aktuálně.cz náměstek Hodač.

V příloze číslo 4 s názvem 'Cena a platební kalendář' je ovšem jednoznačně uvedeno, že částka 1,95 milionu bez DPH je: "cena za jeden měsíc služeb." A dále: "Cenu zaplatí zákazník poskytovateli na základě faktur vystavených poskytovatelem za jednotlivá měsíční období."

V jiné části dohody se píše, že smlouva podepsaná 22. prosince 2006 se uzavírá do 31. ledna 2007, ale pak se víceméně automaticky prodlužuje o další měsíc.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"V případě, že kterákoli smluvní strana výslovně neoznámí druhé smluvní straně svůj záměr smlouvu ukončit nejméně patnáct dnů před uplynutím sjednané doby, smlouva se prodlužuje o další měsíc," uvádí se v dokumentu.

Náměstek Hodač ale trvá na tom, že částka dvou milionů korun nebude překročena.

"Firma LogicaCMG je najata do konce března a bude jí zaplaceno do dvou milonů," sdělil Hodač. Dodal, že poté, co Aktuálně.cz zveřejnilo článek o kontrole mýta, si ověřil aktuální stav.

"Ředitelství silnic a dálnic se dohodlo s Logicou na dodatku k původní smlouvě, z něhož plyne uvedené časové a cenové rozpětí činnosti," tvrdí Hodač. Ke svému písemnému vyjádření ovšem zmíněný dodatek nepřipojil.

Čekání na výběrové řízení

LogicaCMG odmítla dohodu komentovat, protože to podle ní může jen ministerstvo dopravy či Ředitelství silnic a dálnic.

Smlouva se společností LogicaCMG, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, má platit do doby, než stát vyhlásí veřejnou soutěž a vybere "konečného" kontrolora výběru mýta. To nepopírá ani ministerstvo dopravy.

"Smlouva se prodlužuje o další měsíc, a to až do doby uzavření smlouvy s vybraným poskytovatelem služeb pro hodnocení kvality systému výkonového zpoplatnění v České republice," stojí na osmé straně dohody bez zmiňovaného dodatku.

Výběrové řízení se ovšem může táhnout dlouhé měsíce.

ÚOHS
ÚOHS | Foto: Aktuálně.cz

"Vypsáno bude v nejbližších dnech," řekl v úterý mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Práce pro kontrolní úřad

Stát přitom prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic už jednu veřejnou soutěž vyhlásil, ale na sklonku loňského roku ji zrušil. Výběr peněz se měl kontrolovat od 1. ledna, ve stejný den, kdy se s výběrem mýta začalo. Kontrola se ale nakonec spustila až v úterý 30. ledna.

"Doporučili jsme Ředitelství výběrové řízení zrušit, protože v zadání byly věcné i formální chyby," řekl mluvčí Hanzelka. Dodal, že v zadání se například předurčovala technologie, což podle zákona není možné. Anebo se nepožadovaly odpovídající zkušenosti.

"Firma LogicaCMG byla vybrána především proto, že má s podobnou činností zkušenosti ze zahraničí," dodal Hanzelka.

Zrušení výběrového řízení se ovšem nelíbí firmám, které se do soutěže přihlásily. Některé si už stěžovaly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Soutěž byla zrušena bez racionálního důvodu," řekl Aktuálně.cz Jakub Kovář, společník firmy Audit Plus. Dodal, že firma věnovala přípravě asi dva měsíce.

"Bylo to pro nás hodně pracné. V den, kdy jsme chtěli naši nabídku podat, bylo výběrové řízení zrušeno. Nemohli jsme se zúčastnit legitimní soutěže," řekl Kovář.

 

Právě se děje

Další zprávy