Mynářova žaloba dál leží u soudu, není to přednostní případ. Kancléř je pět let bez prověrky

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
5. 4. 2018 21:12
Už téměř dva a půl roku leží u soudu žaloba Vratislava Mynáře na Národní bezpečnostní úřad, který mu neudělil bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman má vedle sebe kancléře Vratislava Mynáře, který už druhé Zemanovo funkční období nemá bezpečnostní prověrku. Zažádal o ni už v roce 2013.

Před dvěma a půl lety Mynář navíc zažaloval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který mu bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné odmítl udělit. Od té doby ale jeho žaloba leží u Městského soudu v Praze a k jejímu projednání zatím nedošlo. A prezident Zeman tak stále opakuje, že svému kancléři dal prostor, aby využil všechny zákonné možnosti, jak prověrku získat.

Loni v září soud přiznal, že do prezidentských voleb žalobu projednat nestihne. A nyní je pravděpodobné, že se k ní může dostat nejdříve v druhé polovině roku.

"Mělo by k tomu dojít letos, ale spíše v druhé polovině roku. Nedá se to odhadnout," řekla Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. "Bude rozhodnuto, až se případ dostane na řadu. Zatím se ale tak nestalo," dodala.  

Kancléř prověrku na stupeň přísně tajné nedostal ze tří důvodů: neinformoval úřad o své staré automobilové nehodě, při níž měl být opilý, kvůli držení anonymních akcií a nejasnému vlastnictví pozemků, na kterých podnikal.

Mynář by se tak neměl mít možnost seznamovat s citlivými dokumenty, které na Hrad přicházejí například z tajných služeb. Kancléř má nyní prověrku na stupeň vyhrazené, kterou však uděluje zaměstnavatel - tedy prezidentská kancelář.

Aktuálně.cz se snažilo kancléře Mynáře kontaktovat. Celý den však nebral telefon a na otázky zaslané SMS zprávou nereagoval. 

Soudy jsou pomalé, na rozhodnutí se čeká roky

V současné době se na Městském soudu v Praze dokončují žaloby, které přišly zhruba před čtyřmi lety. I když se řízení podle nejnovějších statistik zrychluje, více než dvouleté čekání - jako tomu je nyní u Mynářova případu - na verdikt není výjimečně dlouhá doba. Správní soudy jsou přetížené a průměrná doba, než vynesou pravomocný verdikt, je 379 dní. V Praze pak dokonce 628 dní, kvůli tomu, že zde sídlí nejvíce správních orgánů.

Projednání kancléřovy žaloby na stát se stále protahuje i proto, že se nejedná o přednostní případ. Pohled do aplikace Infosoud přitom ukazuje, že řada případů, které na soud dorazily později než Mynářova žaloba, už skončila pravomocným verdiktem a nezřídka prošla i kasačním soudem. "Ze zákona byly projednány přednostně," řekla na podzim mluvčí soudu Puci.

Žalovaný úřad nebo Mynář přitom mohou o přednostní projednání požádat soud. Sám Mynář se naopak pokoušel verdikt ještě oddálit. Jeho advokát Lukáš Trojan požádal, aby soud s rozhodnutím počkal do doby, než Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne v podobném případu. Sám Mynář navíc s NBÚ příliš nespolupracoval a jím požadované dokumenty podal až s ročním zpožděním a po opakovaných urgencích.

Prezident Miloš Zeman před lety nejprve tvrdil, že svého kancléře odvolá, pokud prověrku nedostane. Později však své tvrzení změkčoval tím, že Mynář může využít všechny právní prostředky, které mu zákon umožňuje, což také udělal.

Mynář si navíc za problémy s prověrkou může částečně sám, za což ho loni kritizoval i prezident Zeman. "Zbytečně frajeřil, chtěl prověrku na přísně tajné, kterou vůbec nepotřebuje," řekl tehdy pro Blesk.cz Zeman.

Komentář: Mise do Číny byla absurdní. Jsme svědky obrovského amatérismu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy