Pře o českého velvyslance ve Vatikánu definitivně končí, Kolaju potvrdil Svatý stolec

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
20. 3. 2018 12:34
Na prestižní místo nastoupí kariérní diplomat Václav Kolaja po Pavlu Vošalíkovi, který Česko ve Vatikánu zastupoval téměř deset let.
Diplomat Václav Kolaja převezme na jaře zastupitelský úřad ve Vatikánu.
Diplomat Václav Kolaja převezme na jaře zastupitelský úřad ve Vatikánu. | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Praha, Vatikán - Novým českým velvyslancem ve Vatikánu se stane diplomat Václav Kolaja. Výběr zástupce Česka u státu, který ztělesňuje katolickou církev, odsouhlasil Svatý stolec.

"Agrément už byl udělen, velvyslanec Pavel Vošalík skončí v dubnu, v následujících týdnech do úřadu nastoupí Václav Kolaja," potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Vošalík tak bude přítomen ještě ve funkci velvyslance vyzvednutí ostatků kardinála Josefa Berana ze svatopetrské baziliky. Česká strana získala souhlas k převozu ostatků duchovního, který zemřel ve Vatikánu ve vynuceném exilu v roce 1969, do vlasti. Více o akci jsme psali zde, Vošalík ji z pozice velvyslance dojednával po administrativní a technické stránce.

Vyslání profesionálního diplomata Kolaji schválila bývalá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) krátce před říjnovými volbami do sněmovny. Předtím se čeští politici dlouho nedokázali navzájem domluvit, koho do papežského sousedství jako velvyslance poslat.

Dva čeští prezidenti - Václav Klaus a Miloš Zeman - se snažili prolobbovat do Vatikánu hradního protokoláře Jindřicha Forejta. Stávající prezident dokonce v roce 2015 při setkání s papežem Františkem osobně pontifikovi Forejta představil jako "doufám, že i budoucího velvyslance".

Prezident nakonec snahu vzdal poté, co začalo být zřejmé, že Svatý stolec Forejtovo vyslání neschválí.

Ještě předtím musel dlouholetý protokolář Forejt odejít z Hradu. Jeho kariéru patrně napomohlo zastavit i kompromitující video, na kterém je údajně zachycený Forejt při užívání bílého prášku. Vrátil také prověrku na stupeň tajné, bez níž se velvyslancem stát nemůže.

Média v té době rovněž spekulovala, že roli ve Forejtově odchodu sehrály i jeho spory s mocenskou klikou kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého.

Nový velvyslanec Václav Kolaja působí na ministerstvu zahraničních věcí od roku 1996. Do konce roku 2017 byl politickým náměstkem za KDU-ČSL, staral se o oblast kybernetické bezpečnosti. Působil na zastupitelských úřadech ve Washingtonu či v Londýně, hovoří anglicky, německy a rusky.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy