Mynář odmítá zveřejnit zápisy ze schůzek Zemana s Kuberou. Nezákonné, potvrdil úřad

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 21. 7. 2020 15:55
Kancléř Vratislav Mynář trvá na tom, že to, jaké informace Hrad vydá veřejnosti, posuzuje on. Sedm měsíců přitom platí zákon, dle kterého je odvolacím orgánem místo něj Úřad pro ochranu osobních údajů. Přesto se Hrad paragrafům postavil a odmítá vydat zápisy ze schůzek mezi Milošem Zemanem a někdejším předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Kuberova rodina říká, že nátlak Hradu přispěl k jeho smrti.
Kancléř Vratislav Mynář
Kancléř Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Když se v minulosti občané ptali například na to, kolik peněz bere kancléř Vratislav Mynář, jemu podřízení hradní úředníci odmítali odpovědět. Žadatelé o informace se sice mohli odvolat, tím, kdo správnost rozhodnutí svých podřízených posoudil, byl ovšem dle zákona paradoxně právě Mynář. To je ale už od začátku letošního roku minulostí.

Hrad má vlastní právní odbor a podle předchozího zjištění Aktuálně.cz platí ještě miliony korun za externí právníky. Přesto Mynář nedodržel paragrafy, které platí už sedmý měsíc. V nich stojí, že o tom, jaké informace Hrad žadatelům vydá, už nerozhoduje v odvolacím stupni kancléř. Legislativu zákonodárci změnili právě proto, že v některých případech odvolacím orgánem proti rozhodnutí svých podřízených byli funkcionáři, kteří mohli mít na utajení informace sami zájem.

Nyní má správnost postupu hradních úředníků podle zákona posoudit Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který tak získal novou pravomoc. Mynář si dle jeho nejnovějšího rozhodnutí, které má Aktuálně.cz k dispozici, přisvojil pravomoci, které podle zákona vůbec nemá.

Stalo se tak, když v odvolacím stupni Mynář zamítl vydání zápisů ze schůzek mezi prezidentem Milošem Zemanem a později zesnulým šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou politoložce Kateřině Kňapové, která o ně dle zákona požádala.

Zápisy jsou důležité. Mohly by objasnit okolnosti vzniku výhružného dopisu čínské ambasády, který v únoru zveřejnilo Aktuálně.cz. Kuberova rodina se domnívá, že tlak ze strany čínské ambasády a Hradu, aby druhý nejvyšší ústavní činitel nejezdil na Tchaj-wan, přispěl ke Kuberově nečekané smrti na infarkt.

Dopis představitelé komunistické Číny zaslali na Hrad. Spolu s podpůrným přípisem prezidentské kanceláře ale byl nalezen v Kuberových věcech. Zda a proč mu dokumenty předal Zeman, není doteď jasné. Na žádost o záznamy schůzek nejdřív Hrad odvětil ústy ředitele právního odboru Václava Pelikána, že neexistují. Po upozornění, že se jimi sám kancléř hájil, Mynář uvedl, že jsou, ale jen pro interní potřebu. A odmítl je vydat, čímž porušil zákon.

Není jasné, na základě jakého zákona Mynář rozhoduje

"Úřad je toho názoru, že právní názor vyjádřený ve stanovisku povinného subjektu, které mu bylo zasláno, není v souladu s platnými právními předpisy," uvedla v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici, vedoucí oddělení rozhodování ÚOOÚ Markéta Pokorná.

Ta zároveň doplnila, že není jasné, na základě jakého zákona Mynář o odvolání rozhodl. O tom, zda má povinnost zápisy vydat, nyní bude znovu rozhodovat. Hrad proti tomu může protestovat.

Před ÚOOÚ se prezidentská kancelář hájila rozhodnutím Městského soudu v Praze v roce 2018, který Hradu nařídil vydat Mynářovy výplatní pásky. Dle jejího výkladu ale z rozsudku plyne i to, že se na něj zákon přisuzující pravomoc ÚOOÚ nevztahuje. S tím ale sám úřad nesouhlasí. Aktuálně.cz se žádostí o vyjádření oslovilo i kancléře Mynáře, dosud nereagoval.

Konečné rozhodnutí může ještě trvat dlouho

Může jít o precedentní rozhodnutí, které by v budoucnu mohlo zkomplikovat pokusy Hradu tajit informace. V minulosti se lidé odmítavým rozhodnutím Mynáře mohli bránit jen u soudu, který je ale pro žadatele o informace drahou a komplikovanou cestou, jak se dostat k údajům, které prezidentův kancléř odmítá sdělit. ÚOOÚ má oproti tomu pravomoc vydat takzvaný informační příkaz.

"Informační příkaz umožňuje Úřadu pro ochranu osobních údajů anebo nadřízenému orgánu státní správy, aby přímo nařídil poskytnutí informace. Jeho neuposlechnutí může vést až k exekuci," vysvětlil už dříve Petr Bouda z mezinárodního týmu právníků Frank Bold.

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek ale upozorňuje, že než se Hrad a ÚOOÚ finálně dopracují k tomu, kdo má pravdu, může to trvat ještě značnou dobu. "Správní zákon vyžaduje, aby si oba úřady svoje pravomoci vyjasnily. Celá věc může dospět až k soudu," upozornil Kužílek. Do té doby podle něj ÚOOÚ nemůže Hradu nařídit informace vydat.

I on sám už dříve postup Hradu označil v tomto případě za chybný a obstrukční. "Hrad nezná platné znění zákona, podle kterého už není nadřízeným orgánem a má odvolání předat na Úřad pro ochranu osobních údajů," řekl Kužílek, kterému Aktuálně.cz k analýze předložilo právní argumentaci Hradu.

Hrad stále žadatele o informace na svém webu informuje, že odvolacím orgánem pro rozhodnutí kanceláře prezidenta je kancléř Mynář. A zápisy Kňapové nevydal. 

Kancléř Vratislav Mynář přitom ve svém prohlášení právě jimi argumentoval, když zásadně odmítl, že by Zeman na Kuberu ohledně zahraniční cesty tlačil. "Schůzkám mezi panem Kuberou a panem prezidentem jsem byl vždy přítomen kromě jedné. Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo," ohrazoval se kancléř v prohlášení na stránkách Hradu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy