Mynář odmítl poslancům vysvětlit okolnosti dopisu čínského velvyslanectví pro Kuberu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 4. 2020 19:37
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář písemně odmítl účast na zasedání zahraničního výboru Sněmovny, který s ním chtěl jednat o dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: Jakub Plíhal

Výbor na návrh Víta Rakušana začátkem dubna pozval Mynáře, ale také šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka, čínského velvyslance Čang Ťien-mina i předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Rakušan uvedl, že Mynář účast na výboru odmítl dopisem. "Můj návrh na jeho pozvání podpořili členové výboru napříč politickým spektrem. Ale kancléř na poslance zjevně kašle. Je to nabubřelé a arogantní. Ale vlastně se mu nedivím. Pošťuchovat čínskou stranu proti předsedovi horní komory je daleko za hranou, co si jako pouhý nevolený úředník může dovolit," uvedl Rakušan.

Mynář v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že postup zahraničního výboru vnímá jako nekorektní, proto žádost neakceptuje. "Hodnocení činosti diplomatického zastoupení cizí země ze strany zákonodárců přijímací země považujeme za nevhodné a nešťastné," stojí v Mynářově reakci.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními.

Mynář se minulý týden sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. ČTK řekl, že chtěl Číně poděkovat za pomoc v době pandemie nového typu koronaviru. O dokumentu spolu nemluvili. Dokument podle Mynáře nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Zahraniční výbor požádal prezidentskou kancelář o celý originál. Chce také další písemné záznamy o komunikaci Hradu s čínským velvyslanectvím v této záležitosti.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ve funkci nahradil zesnulého Kuberu, se podle Deníku N předminulý týden dopisem obrátil na prezidenta Miloše Zemana, ve kterém vyjádřil nespokojenost s Mynářovým postupem. Kancléř mu jako oficiální odpověď na položené otázky poslal svou veřejnou reakci.

 

Právě se děje

Další zprávy