Mynář odmítl poslancům vysvětlit okolnosti dopisu čínského velvyslanectví pro Kuberu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 4. 2020 19:37
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář písemně odmítl účast na zasedání zahraničního výboru Sněmovny, který s ním chtěl jednat o dopisu čínského velvyslanectví k plánované cestě zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: Jakub Plíhal

Výbor na návrh Víta Rakušana začátkem dubna pozval Mynáře, ale také šéfa zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka, čínského velvyslance Čang Ťien-mina i předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Rakušan uvedl, že Mynář účast na výboru odmítl dopisem. "Můj návrh na jeho pozvání podpořili členové výboru napříč politickým spektrem. Ale kancléř na poslance zjevně kašle. Je to nabubřelé a arogantní. Ale vlastně se mu nedivím. Pošťuchovat čínskou stranu proti předsedovi horní komory je daleko za hranou, co si jako pouhý nevolený úředník může dovolit," uvedl Rakušan.

Mynář v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, uvádí, že postup zahraničního výboru vnímá jako nekorektní, proto žádost neakceptuje. "Hodnocení činosti diplomatického zastoupení cizí země ze strany zákonodárců přijímací země považujeme za nevhodné a nešťastné," stojí v Mynářově reakci.

Čínské velvyslanectví podle dřívějších informací Aktuálně.cz předalo v lednu Hradu dopis, kde hrozilo trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, pokud se uskuteční jeho plánovaná návštěva Tchaj-wanu. Podle informací Deníku N požádal o vypracování dopisu čínské velvyslanectví Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. V polovině března odmítli čeští nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními.

Mynář se minulý týden sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. ČTK řekl, že chtěl Číně poděkovat za pomoc v době pandemie nového typu koronaviru. O dokumentu spolu nemluvili. Dokument podle Mynáře nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. Zahraniční výbor požádal prezidentskou kancelář o celý originál. Chce také další písemné záznamy o komunikaci Hradu s čínským velvyslanectvím v této záležitosti.

Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který ve funkci nahradil zesnulého Kuberu, se podle Deníku N předminulý týden dopisem obrátil na prezidenta Miloše Zemana, ve kterém vyjádřil nespokojenost s Mynářovým postupem. Kancléř mu jako oficiální odpověď na položené otázky poslal svou veřejnou reakci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy