Praha – Vratislav Mynář zvládl vydržet bez bezpečnostní prověrky ve funkci hradního kancléře dva z pěti roků prezidentova funkčního období. A díky velkorysým lhůtám se mu to může dařit i několik dalších měsíců, ne-li let.
Samotné vyřizování prověrky na stupeň přísně tajné se obvykle stihne do devíti měsíců, ve výjimečných případech ale může trvat až rok a čtvrt. Tato lhůta sice u Mynářova případu vyprší na konci letošního března, ukončení řízení se ale kancléř bát nemusí.
Natáhnout maximální dobu pro trvání prověrky lze totiž různými přerušeními, ke kterým dochází vždy, když úřad čeká, až žadatel doplní chybějící informace.
"Podle zákona je u stupně Přísně tajné základní lhůta 9 měsíců, kterou je možné dvakrát prodloužit maximálně na celkových 27 měsíců. Protože po dobu přerušení řízení lhůta neběží, není stanovena žádná konkrétní mezní doba pro dokončení řízení,“ uvedl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.
Žadatel tak může proces zdržovat například dodáváním nekompletních údajů. A jak nyní upozornila MF Dnes, Mynář této možnosti zřejmě bohatě využíval. Kancléř podle deníku dodal všechny požadované dokumenty až na sklonku loňského roku a prověřování do té doby kvůli čekání prakticky neběželo.
Sám Mynář již dříve připustil, že prověrka byla několikrát přerušena kvůli upřesnění údajů. Jde prý však podle něj o naprosto standardní proces.
NBÚ: Nemůže to trvat věčně
"Čistě teoreticky žadatel řízení zdržovat může, není to ale tak, že by to pro něj nemělo žádné následky," dodal Holý. Mynář nejenže má kvůli zdržování problémy v práci, protože se nemůže účastnit citlivých jednání, ale také mu může být při posuzování jeho případu přičteno k tíži.
NBÚ navíc upozorňuje, že ani jeho trpělivost není nekonečná. "Je logické, že řízení nelze protahovat do nekonečna. Z tohoto důvodu zákon obsahuje institut zastavení řízení, který úřad v odůvodněných případech uplatňuje," uvedl Holý.
Častá praxe to ovšem není, protože většina žadatelů má sama zájem na co nejrychlejším vystavení prověrky. U Mynáře se však již dříve objevily pochybnosti, zda kvůli své podnikatelské minulosti prověrku dostane. Pokud by neuspěl, musel by z Hradu odejít. Protahování tak může být v jeho zájmu.
V minulosti se už objevily případy, kdy se bezpečnostní prověrka u kontroverzních státních činitelů neúměrně protahovala. Za doby ministrování Stanislava Grosse byl dvacet měsíců náměstkem policejního prezidenta Václav Jakubík přes to, že neměl bezpečnostní prověrku.
Také u něj se spekulovalo o tom, že kvůli podezřelým obchodním kontaktům prověrku nejspíš nezíská, a nakonec ve funkci skončil ještě dříve, než mělo šetření NBÚ nějaký výsledek.