Muži si nelegálním šířením filmů na internetu vydělávali miliony, hrozí jim osm let

ČTK ČTK
24. 10. 2019 13:47
Policie na Znojemsku obvinila dva muže z porušení autorských práv, na internetu podle kriminalistů nelegálně šířili filmy. Škoda je vyčíslena na 150 milionů korun. Hrozí jim až osm let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Osmadvacetiletý a čtyřiatřicetiletý muži ze Znojemska podle mluvčí neoprávněně nahrávali a na internetu šířili desetitisíce audiovizuálních souborů. Z toho každý téměř 1000 filmových titulů v jedné či více kopiích.

"Jednalo se o filmy, ke kterým mají autorská práva různé společnosti, a tím jim dohromady způsobili škodu zhruba 150 milionů korun," řekla mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Starší muž se podle policie této protiprávní činnosti věnoval pět a půl roku a ve svůj prospěch získal asi 1,6 milionu korun. Mladší muž pak za tři a půl roku takto získal přes 600 tisíc korun. Policisté na jejich účtech podle mluvčí zajistili téměř 400 tisíc korun.

"Nyní oba čelí trestnímu stíhání. Důvodem je porušení autorského práva ve velkém rozsahu, za což jim podle trestního zákoníku hrozí odnětí svobody na tři léta až osm let," uvedla Drahokoupilová.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy