Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Pod fotografií se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž komentoval na Facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!". Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel tak na vyražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.
Za podněcování k nenávisti k etnické skupině a ještě za jiný čin, kdy zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolf Hitlera, navrhnul státní zástupce muži odnětí svobody zhruba na dva roky s podmíněným odkladem. Obhájce navrhl Kroupu zprostit obžaloby.
Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky či navrhovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, posílat děti do plynu. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.
Obhájce Kroupy Michael Mann svou závěrečnou řeč uvedl citátem z Haškova Švejka, a to údajně proto, aby doložil, že obavy z islámu nejsou v Evropě ničím nový. Po rozboru slov ze známé knihy soudkyně obhájce přerušila s tím, že by se kromě literárního a politického exkurzu měl dostat k podstatě případu.
"Obhajoba má za to, že obžalovaný žádnou nenávist nevyjadřuje, nelze dovodit zvlášť závažný negativní vztah k nějaké rase," uvedl obhájce. Kroupa pracuje jako mechanik v západní Evropě a je podle Manna denně ve styku s černochy, Araby, Turky a nikdy s nimi neměl žádný konflikt.
"Prostě jen napsal komentář k fotce, jak to v tu chvíli cítil, jízlivě, cynicky, sarkasticky," řekl Mann, podle kterého šlo o "kousavou ostrou poznámku, která řeže do masa", nebo chtěl možná jen provokovat. Zveřejnění fotek pak podle Manna nemůže být trestným činem.
Soud vynese rozsudek v nepřítomnosti obžalovaného, který byl čtyřikrát v minulosti odsouzen, i v nepřítomnosti jeho obhájce. Kroupa nepopřel, že se jednání dopustil. Po sdělení obvinění se k věci nevyjádřil. Při podaném vysvětlení uvedl, že si přesně nepamatuje, co psal na svůj profil.
Fotografie dětí zveřejnil místní deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila na sociálních sítích. V komentářích se pak objevily výhružky.
Kvůli komentářům policie obvinila z rasově motivovaného přečinu muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně ale podmíněně zastavil. Pokud se obviněný během stanovené zkušební doby nedopustí trestného činu ani přestupku, stíhání skončí.
V opačném případě ho budou kriminalisté dále vyšetřovat. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc korun. Vítězslav Kroupa je třetím obviněným v případu.