"Objekt byl dlouhá léta prázdný a nevyužívaný, případné záměry k možnému komerčnímu využití se ne vždy setkávaly s úspěchem. Z pohledu majetkového i funkčního hlediska pro město se jedná o optimální variantu nové funkce této budovy," uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).
Podle radní Hany Kordové Marvanové (STAN) bude Muzeum paměti 20. století v Domě pážat sídlit pouze dočasně. V budoucnu by mělo najít své místo ve zrekonstruovaných prostorách Strahovského stadionu. Vzhledem k jeho současnému technickému stavu však s přesunutím nelze podle Hofmana v nejbližších letech počítat.
Muzeum by mělo připomínat totalitní režimy na území Československa včetně jejich odpůrců a obětí a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí.
"Vznikem muzea tak Praha splácí svůj dluh obětem boje za spravedlnost. V okolních metropolích tyto instituce běžně jsou, proto je ostudou, že muzeum připomínající hrůzy totalitních režimů u nás dodnes chybělo," doplnila radní hlavního města Kordová Marvanová.
V budově muzea by měla být i socha Koněva
Podobné tematice se věnuje například Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v polském Gdaňsku nebo Muzeum holocaustu ve Washingtonu.
Instituce Muzeum paměti 20. století oficiálně vznikla počátkem letošního roku, dosud však nemělo vlastní budovu. Zástupci instituce v čele s ředitelem Jiřím Šestákem proto pořádali konference a debaty.
V budově muzea by měla být umístěná i socha sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku. Na začátku dubna ji z náměstí v Bubenči nechala radnice Prahy 6, jakožto vlastník sochy, na základě rozhodnutí zastupitelstva městské části odstranit. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko i prezident Miloš Zeman. V Rusku vyvolalo jednání vlnu protestů. Nyní je socha uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.