Praha - Kvůli tomuto muži už několik měsíců trvá diplomatické dusno mezi Českem a Ukrajinou. I český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg připustil, že to byl azyl pro Bohdana Danylyšyna, co vedlo Kyjev k vyhoštění českých diplomatů z Ukrajiny.
Dnes bývalého ukrajinského ministra hospodářství, doma stíhaného za zneužití ministerských pravomocí a za ztráty ve výši třiceti milionů korun při zadávání veřejných zakázek, můžete potkat v pražské ulici Politických vězňů.
Právě osudu vězně svědomí se Danylyšyn v případě svého vydání na Ukrajinu podle svých slov obával.
Na Ukrajině jsou v současné době stíháni další tři jeho kolegové z vlády Julije Tymošenkové, včetně samotné premiérky.
Před dvěma týdny založil Danylyšyn v Praze Ukrajinskou evropskou perspektivu, která má Ukrajině pomoct udržet evropský kurz. V centru Prahy má právě vzniklá organizace prostorné kanceláře. Vyhoštění českých diplomatů přišlo den poté, co Danylyšynova organizace zahájila svou činnost.
Aktuálně.cz: Říkáte, že ambicí vaší organizace je formulovat politický názor. Jaký tedy je politický názor vaše organizace?
Vytváření evropského směru ukrajinského státu. Jsme na jisté křižovatce, zda si vybereme východ nebo západ. Rád bych podotknul, že EU je klíčovým partnerem Ukrajiny, což do určité míry předpokládají klíčové dokumenty rozvoje ukrajinského státu. Jde o to, jestli se Ukrajina bude rozvíjet v evropském kontextu, nebo se bude pohybovat mezi zeměmi bývalého sovětského svazu, což by znamenalo návrat k postsovětského prostoru.
A.cz: Mezi Českem a Ukrajinou momentálně vládne napětí, které se projevilo na vzájemném vyhoštění diplomatů. Ten ukrajinský krok přišel poté, co jste ohlásil vznik své organizace. Má to souvislost?
Vznik organizace nebyla moje iniciativa, ale iniciativa občanů žijících v různých zemích. Máme demokratické cíle, které budou pro Ukrajinu užitečné. Ten krok, který Ukrajina vyhoštěním diplomatů učinila, je neperspektivní a nepromyšlený. Věřím, že si to ukrajinská strana uvědomí. My si jen klademe cíle pomoct Ukrajině, nezávisle na tom, kde Ukrajinci žijí, a nezávisle na tom, jestli podporují současnou vládu nebo ne. Chceme pomoct Ukrajině jako státu, který letos oslaví dvacet let své existence.
Chodím bez ochranky
A.cz: Trváte na své nevině, tvrdíte, že jde o politicky motivované obvinění, jak to můžete doložit?
Pozorně sleduji v ukrajinských médiích, jak probíhá vyšetřování mé osoby. Neuteklo ani půl roku, kdy proti mně bylo vzneseno obvinění, a současná ukrajinská vláda přijímá stejná opatření, za která jsem byl obviněn. V tom vidím veškerou nekalost obvinění, která proti mně byla vznešená. Jejich jediným cílem byla nutnost rozbít existující opozici a zbavit politického vlivu bývalou premiérku Julii Tymošenkovou.
A.cz: Žijete v současné době v Česku?
Žiju v Praze a pracuji tu. Na Ukrajině jsem velmi dlouho pracoval ve vysokém školství, jsem profesor ekonomických věd, dlouho jsem vyučoval a provozoval vědeckou činnost. Chci veškerou zkušenost, kterou jsem získal na Ukrajině, i ve spolupráci s mnoha vědeckými institucemi, využít tady v České republice. Abych ale mohl začít vyučovat, musím se naučit dobře česky a pak se budu snažit pracovat se studenty a pedagogy.
A.cz: Cítíte se tady bezpečně?
Žil jsem v mnoha zemích, spolupracoval jsem s vládami v mnoha zemích, s mnohými veřejnými činiteli i vědeckými pracovníky. Co mě láká v Česku je vřelost a otevřenost českého národa, kterou Čechům můžou závidět mnohé západní země.
Ano, chodím svobodně po ulicích, bez ochranky. Mnozí rodáci z Ukrajiny mě poznávají, zdraví mě, dokonce se mě ptají, jakou by mi mohli poskytnout pomoc. Víc prožívám to, co v současné době probíhá na Ukrajině, než to, co by mohlo být se mnou.
A.cz: Jak došlo k vašemu zadržení v Česku, které rozpoutalo diplomatické napětí mezi Prahou a Kyjevem?
Přijel jsem do Prahy na žádost ukrajinských orgánů. V Německu jsem se neskrýval, poskytoval jsem například interview sdělovacím prostředkům. Když se objevil návrh vyjet na ukrajinskou ambasádu v Praze, rozhodl jsem se setkat se zástupci ukrajinských orgánů. Po konzultaci tady v Praze, jsem byl vedle ukrajinského velvyslanectví zadržen českou policií. Ukrajinské orgány nejprve zatelefonovali české policii, že vyjde člověk, kterého hledají a hned vedle ambasády na adrese Charlese de Gaulla 27 na základě telefonátu, jsem byl zadržen.
Česko? Mistr demokracie
A.cz: Jaké jsou vaše finanční zdroje? Kdo platí vaši organizaci Ukrajinská Evropská Perspektiva?
Je to nevládní organizace, která má své kmenové i asociované členství. V České republice existuje nad deset tisíc společností a organizací, které založili původem Ukrajinci. Ti tu působí ve deseti tisících firmách, organizacích i soukromých podnicích. My budeme zastupovat jejich zájmy. V současné době vytváříme základ našeho financování. Chceme se účastnit různých grantových programů, spolupracovat s fondy, rádi bychom spolupracovali s nejrůznějšími českými organizacemi. Velký důraz bude právě na ekonomický rozvoj. V tomto roce se chystáme svolat fórum českých a ukrajinských podnikatelů. Bude se to jmenovat Fórum Kyjev-Praha Invest 2011, podnikatele se dozví jaké možnosti mají na Ukrajině a naopak.
A.cz: Říkáte, že Ukrajinsko Evropská Perspektiva je mezinárodní projekt a že to ani nebyl váš projekt. Proč má základnu tady v Praze?
Samozřejmě jsem vděčný České republice, že mi poskytla mezinárodní ochranu v podobě azylu. Mnohokrát jsem říkal, že Česko je v současné době vzorem demokracie a práva. I v Evropské unii patří k zemím s nejdemokratičtější formou právního zabezpečení rozvoje. Chceme dělat vše proto, aby se Ukrajina přiblížila takovým zemím jako je Česká republika a ostatní země EU.
A.cz: Před dvěma týdny jste oznámil založení nevládní organizace Ukrajinská evropská perspektiva. Nejdřív jste uvedl, že jejím úkolem má být podporovat politické změny na Ukrajině, později jste řekl, že chcete zlepšit image Ukrajiny v Evropě. Jaké cíle tedy vaše iniciativa má?
Naše organizace je mezinárodní a chceme sjednotit všechny Ukrajince, jak tady v Česku, tak v Evropě i mimo ni. V současné době připravujeme projekty, které jsou zaměřeny na tři oblasti. První z nich je ambice formovat politický názor a především evropský kurz rozvoje Ukrajiny. Pak nám jde o ekonomické zaměření, rozvoj ekonomiky mezi našimi zeměmi, vytvoření základu zóny volného obchodu mezi Ukrajinou a EU. Třetí jsou pak humanitární a vzdělávací projekty.