EU musí posílit své hranice, shodli se Zeman a šéfové komor

ČTK ČTK
11. 8. 2015 17:02
Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem. Pokud podle nich ochrana hranic Evropské unie selže, mělo by Česko posílit své vlastní hranice.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Matej Slávik

Lány - Prezident Miloš Zeman a šéfové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli, že Evropská unie by měla posílit ochranu svých vnějších hranic.

Pokud opatření nepomohou, mělo by Česko kvůli migrační krizi posílit své hranice. V úvahu připadá i nasazení armády. Řekli to po společné schůzce v Lánech Štěch s Hamáčkem.

"Shodli jsme se na tom, že jediným možným dlouhodobým řešením je posílení vnější ochrany hranic Evropské unie, posílení mise Frontex a současně také je potřeba být připraven na to, kdyby tato posílení nevedla ke kýženým výsledkům, tak mít připravena adekvátní vnitrostátní opatření," uvedl Hamáček.

Je potřeba tlačit na Evropskou unii

"Shodli jsme se, že je potřeba skutečně soustředit síly na tlak v Evropské unii, abychom vytvořili jednotnou politiku, která bude účinná, efektivní, abychom zadrželi ty běžence na africkém kontinentu, v arabském světě," poznamenal zase Štěch.

Když to nepůjde, nezbude podle něj nic jiného, než výrazně posílit ochranu českých hranic; třeba formou mimořádných cvičení armády.

Hamáček také vyjádřil přesvědčení, že Česko zatím zvýšenou migraci zvládá. Prostor pro zlepšení vidí například při zajišťování zdravotní péče pro běžence, kteří mají někdy nemoci, s nimiž zde není příliš zkušeností. Stálo by podle něj za to podpořit nemocnice v blízkosti zařízení pro migranty.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy