Zeman k uprchlictví: Hranice bude jednou muset hlídat armáda

ČTK ČTK
13. 7. 2015 16:26
Prezident poznamenal, že vzhledem k současné situaci na Ukrajině nemůže vyloučit brzký příchod vlny ukrajinských uprchlíků. Označil je ale za kulturně blízké lidi, kteří jsou ochotni pracovat.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Matej Slávik

Praha - Jednou nastane čas, kdy bude muset Česko kvůli migrantům povolat na ochranu hranic armádu, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. "Myslím si, že jednou nastane čas, kdy budeme muset povolat armádu ke střežení naší státní hranice, což je koneckonců úkol každé armády," řekl Miloš Zeman k otázce uprchlictví. Řekl to po odhalení busty bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda.

Poznamenal, že vzhledem k současné situaci na Ukrajině nemůže vyloučit brzký příchod vlny ukrajinských uprchlíků. Označil je ale za kulturně blízké lidi, kteří jsou ochotni pracovat.

Podle něj současná situace na Ukrajině, přičemž odkázal ke střetu v Mukačevu na západě země, povede k tomu, že se "přiblíží vrstva uprchlíků z Ukrajiny".

"A to jsou lidé, kteří jsou nám kulturně blízcí, kteří jsou ochotni pracovat, nikoli pobírat sociální dávky," řekl prezident. "S takovou migrační vlnou, samozřejmě v omezeném rozsahu, bych souhlasil," dodal.

Poté zdůraznil, že nikdy nebude souhlasit s tím, aby do České republiky přišla migrační vlna islamistů, "mezi nimiž mohou být i bojovníci takzvané svaté války neboli džihádu".

Vláda přijme 1500 uprchlíků

Vláda minulý týden rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na vládě předložil kvůli migraci požadavek na navýšení rozpočtu o 250 milionů korun pro letošek a o 1,1 miliardy korun na příští rok. V prvním případě došel kabinet ke kompromisu 234 milionů, druhý požadavek vzal zatím na vědomí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy