Moskva dala úkol a český agent vyrazil

Tomáš Rákos
1. 11. 2006 0:01
Praha - Během maďarského povstání dostaly československé komunistické špičky z Moskvy úkol: Odvléct na české území šéfa Die Presse F. P. Moldena.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz z odtajněných dokumentů Úřadu pro zahraniční styky a informace, zajetí Fritze Petera Moldena - výrazné postavy rakouského protinacistického odboje a ředitele novin Die Presse - mělo posloužit Sovětům v ideologické válce proti USA.

Klíčovou postavou akce byl kariérní špion Bohumír Molnár.

Když se před padesáti lety vydal na cestu, (bylo to ve středu 7. listopadu), zažívalo Maďarsko jednu z nejtěžších kapitol svých dějin - ozbrojenou revoltu proti sovětským tankům.

Přečtěte si zprávu o neúspěšné akci proti F. Moldenovi určenou přímo pro ministra vnitra Rudolfa Baráka

Molnár, zástupce náčelníka komunistické rozvědky ještě v Bratislavě doplnil benzín a opatřil si forinty. Po poledni pak překročil hranici. Použil při tom diplomatický pas. Plán úkolů si nesl v hlavě.

Jedním z nich bylo zajetí a únos Fritze Petera Moldena. Veškeré instrukce musel Molnár zničit. Kopie dokumentů s poznámkou "Přísně tajné" v archivech ale zůstaly.

"Akce M&P"

O důležitosti operace nebyl pochyb. Plán od samého začátku zajímal i samotného ministra vnitra Rudolfa Baráka. Věděla o něm zároveňi KGB. S pomocí Sovětů se navíc počítalo.

"Máte úkol Moldena vypátrat, zmocnit se jej a přivést do ČSR," stálo v pokynech k akci s kódovým názvem "M&P", které obdržel Molnár ještě v Praze.

Bohumír Molnár (rozený Motejlek). Ve státní bezpečnosti pracoval přes 30 let. Byl jednou z nejvýraznějších postav komunistické špionáže, známou pro své tvrdé metody.
Bohumír Molnár (rozený Motejlek). Ve státní bezpečnosti pracoval přes 30 let. Byl jednou z nejvýraznějších postav komunistické špionáže, známou pro své tvrdé metody. | Foto: Aktuálně.cz

Léčka byla založena na jednoduchém faktu. Maďarsko-rakouské hranice byly tehdy neprodyšně uzavřené a Molden žádal spolu s ostatními novináři o tranzitní vízum přes československé území. Právě během tranzitu se ho chtěli rozvědčíci zmocnit.

Moskva počítala s tím, že po únosu jí spadnou do klína důkazy o Moldenově práci pro CIA. Pokud by je u sebe neměl, chtěli ho agenti východního bloku k napsání podobného listu donutit. Sloužit pak měl "jako podklad k obvinění Američanů, kteří prostřednictvím svých agentů organizovali a prodlužovali krveprolití v Maďarsku", píše se ve zprávě pro tehdejšího ministra vnitra Baráka.

Z nově zveřejněných dokumentů lze vyčíst scénář operace: pětice příslušníků československé a maďarské tajné služby si na Moldena počká v místě vzdáleném "120-1500 m. od čs. státní hranice na maďarském území v příhodném místě, kde je lesík."

Při přepadení měli předstírat, že jsou maďarskými povstalci.

Proč zrovna Molden?

Jméno Fritze  Petera Moldena komunistické tajné služby velmi dobře znaly. Československá rozvědka měla navíc v Die Presse svého agenta "FÁBERU".

Tehdy dvaatřicetiletý šéfredaktor je zaujal kvůli svým kontaktům ve Spojených státech. Až do roku 1953 byl zetěm šéfa americké CIA Allena Dullese - vzal si jeho jedinou dceru Joan. Existují domněnky, že nezůstalo jen u vztahů rodinných.

Infobox

Fritz Peter Molden

  • narozen 8. 4. 1924 ve Vídni
  • syn šéfredaktora předválečného deníku Neue Freie Presse Ernsta Moldena a Pauly von Preradovic, autorky textu současné rakouské hymny
  • poprvé zatčen ve 14 letech po vpádu Hitlera do Rakouska
  • po roce 1945 byl nejprve tajemníkem rakouského ministra zahraničí Karla Grubera, poté rakouským diplomatem v USA
  • od roku 1950 pracoval nejprve jako redaktor, později jako šéfredaktor Die Presse
  • v 50. letech založil první rakouský zpravodajský magazín Wochenpresse, později bulvární deník Express
  • v 80. a 90. letech natočil 48 dokumentárních filmů pro rakouskou televizi ORF
  • má tři dcery a dva syny, je počtvrté ženatý

Podle historika Siegfrieda Beera o sobě oba muži věděli už za druhé světové války. Dulles tehdy vedl ve švýcarském Bernu pobočku OSS (organizace předcházející CIA) a ta údajně vedla Moldena jako agenta K-28, později pod krycím jménem Lindley.

Molden jakoukoliv poválečnou spolupráci s Američany vždy odmítal. "Více než půlstoletí po skončení druhé světové války, v níž jsem kvůli Rakousku a jeho svobodě nasazoval vlastní krk, si nemohu nechat předhazovat, že jsem lhář a placený agent," uvedl před lety pro rakouský časopis ZOOM. 

Ostří hoši neuspěli

Fritz Peter Molden v 70. letech.
Fritz Peter Molden v 70. letech. | Foto: Rakouský institut pro soudobé dějiny

Samotný únos byl naplánovaný na sobotu 10. listopadu odpoledne. Podřízení Bohumíra Molnára si předem důkladně obhlédli terén. Ambiciózní zpravodajce vše konzultoval s Rusy. Asistovat měli při přepadení vojáci ze zvláštního oddílu sovětské armády.

Akce neměla zabrat víc než sedm, deset minut. V přestrojení za povstalce chtěli rozvědčíci z Moldena vynutit třeba i pod pohrůžkou zastřelením přiznání, že stojí na jejich straně. Pak mu vše sebrat a odvézt ho na stanici pohraniční stráže. Odtud pak do Československa.

Události však nabraly jiný směr. Po hodinách čekání přišla mužům skrývajícím se v lesíku zpráva z nedalekého československého přechodu. Měli tam Fritze Moldena. Prostě jel jinudy.

Diplomatický skandál

Zpráva ministru vnitra Rudolfu Barákovi to vysvětluje následovně: první léčku Molden objel, druhá ani nebyla kvůli okolním bojům mezi maďarskými povstalci a sovětskými vojáky postavena.

Fritz Molden pobyl spolu s ostatními novináři, kteří chtěli přejet přes československé území do Rakouska, v zajetí do druhého dne - tentokrát na sovětské posádce ve městě Tatabánya. Československá rozvědka nad nimi ztratila dohled.

Dozvěděla se o nich až z pondělních zpráv zahraničních stanic. Fritz Peter Molden přešel o den dřív maďarsko-rakouskou hranici, "když před tím byli asi 15 hodin protiprávně drženi na československé hranici v Komárně."

Výsledkem byla bouře v diplomatických vztazích. Rakouská ambasáda si na československý postup stěžovala. Podrobnosti vyšly najevo až nyní.

 

Právě se děje

Další zprávy