Mluvčí od Vitáskové posílí volební štáb ČSSD, v minulosti dělal i pro ODS. Chystá neútočnou kampaň

Luboš Kreč Lucie Stuchlíková Luboš Kreč, Lucie Stuchlíková
15. 3. 2016 12:36
Expert na politický marketing Jiří Chvojka odešel z pozice tiskového mluvčího Energetického regulačního úřadu. Posílí volební štáb ČSSD, který se připravuje na podzimní krajské volby. Chvojka plánuje ve spolupráci s volebním manažerem sociálních demokratů Miroslavem Pochem neútočnou kampaň. V oblasti politického marketingu má zkušenosti i z ODS, kde se podílel na vítězné kampani v roce 2006.
Jiří Chvojka (na snímku z roku 2009).
Jiří Chvojka (na snímku z roku 2009). | Foto: ČTK

Praha - Volební štáb ČSSD před podzimními krajskými volbami posílí jeden z nejzkušenějších tuzemských expertů na politický marketing Jiří Chvojka. Ten působil poslední čtyři roky coby tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu a stal se spolu s jeho šéfkou Alenou Vitáskovou hlavní tváří této instituce, která dohlíží na tvorbu cen energií v Česku.

Z energetického úřadu odešel Chvojka k 15. březnu z rodinných důvodů. “Dostal jsem nabídku od sociálních demokratů, přišla zrovna v té době, kdy jsem řešil odchod z regulačního úřadu,” řekl Aktuálně.cz.

ČSSD se na něj neobrátila zčistajasna, už v minulosti s ním spolupracovala - Chvojka se podílel na kampaních v letech 2008 až 2012. “Představu o kampani už mám - musí to být pozitivní kampaň, která nebude útočit, i když je tady přirozeně volební protivník. Nevymýšlel bych nějaká veliká témata, protože by to u strany, která je v regionech u moci osm let, nepůsobilo věrohodně,” uvedl Chvojka s tím, že se mu líbí, že se ČSSD jako jedna z mála stran k imigrační krizi nestaví hystericky.

Volebním manažerem sociálních demokratů je europoslanec a vlivný člen pražské ČSSD Miroslav Poche. “Pan Chvojka začal pracovat minulý týden. Má na starosti politický marketing,” potvrdil. Podle Pocheho se nyní sociální demokraté soustředí na kampaň, která připomíná jejich dvouleté vládní působení, a na to navážou krajskou kampaní.

Chvojka s politickým marketingem začínal u ODS, podílel se mimo jiné na jejich úspěšné kampani z roku 2006, s níž Mirek Topolánek a spol. vyhráli volby. Stál také v pozadí finanční aféry, když občanští demokraté získali několikamilionové sponzorské dary, které straně oficiálně dali Chvojkův kolega z firmy a jeho babička. Řešilo se, zda to byli skuteční podporovatelé, nebo jen bílí koně, kteří měli zakrýt skutečné mecenáše.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy