V Kongu zemřel mladý brněnský dokumentarista, natáčel film o záchraně pralesních slonů

Domácí Domácí
1. 7. 2016 7:23
Do Konga se před třemi týdny společně se svým kamarádem vydal sedmadvacetiletý muž točit film o záchraně ohrožených pralesních slonů a o boji proti pytlákům v neziskovce Save Elephants. Zemřel při autohavárii.
Sedmadvacetiletý muž si do Afriky přijel splnit svůj sen natočit dokument o záchraně vymírajících pralesních slonů.
Sedmadvacetiletý muž si do Afriky přijel splnit svůj sen natočit dokument o záchraně vymírajících pralesních slonů. | Foto: Matej Kmeť, How to Save an Elephant

Brno - Matúš Jankovič se společně se svým kamarádem Matějem Kmetěm vydal před třemi týdny do afrického Konga. Mladí dokumentaristé tam odjeli natočit film o Arthurovi Sniegonovi, českém bojovníkovi za záchranu ohrožených pralesních slonů, a jeho neziskovce Save Elephants.

Po cestě z razie proti pytlákům sedmadvacetiletý Matúš zahynul při autohavárii. “Matěj, Matúš, Arthur a další dva členové organizace Save Elephants se včera vraceli ze své první mise. Na ní vše proběhlo bez problémů. Bohužel měli cestou zpět do Brazzavile smrtelnou nehodu. V zatáčce se vyhýbali protijedoucímu taxi a dostali smyk. Jejich Jeep se několikrát přetočil přes střechu,” napsali v úterý tvůrci filmu na svůj blog How to Save an Elephant. Mladý muž zraněním při převozu do nemocnice podlehl. Ostatní pasažéři vážnější zranění neutrpěli.

Slovenské ministerstvo zahraničních věcí úmrtí mladého muže potvrdilo, ale s ohledem na žal jeho rodiny nechce událost blíže komentovat.

Sedmadvacetiletý Matúš Jankovič pocházel ze slovenského Hlohovce a vystudoval marketingovou komunikaci na univerzitě v Nitře a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Působil v neziskovém médiu Radio R, kde se věnoval marketingu i moderování.

Do Afriky si přijel splnit svůj sen natočit dokument o ohrožených slonech, a upozornit tak na potřebu jejich záchrany a boje proti pytlákům. Ti v Africe podle odhadů kvůli obchodu se slonovinou ročně zabijí na 30 tisíc slonů.

“Většina Evropanů ani netuší, jak zoufalá situace aktuálně je. Od roku 1989, kdy byl celosvětově zakázaný obchod se slonovinou, klesl počet divokých slonů o polovinu. Jejich populace, i přes stále trvající zákaz, rok od roku rapidně klesá. Ohromná poptávka po sloních klech především v Číně žene cenu slonoviny na černém trhu závratně vysoko. Při současném tempu zmizí divocí sloni z drtivé části Afriky do patnácti let,” napsali autoři na svém blogu How to Save an Elephant.

Pro myšlenku se Matúš Jankovič nadchl poté, co v televizi viděl rozhovor právě s Arturem Sniegonem, hlavním představitelem dokumentu. Jelikož tehdy pracoval pro brněnskou firmu GINA vyvíjející software pro hasiče nebo bezpečnostní složky, rozhodl se nabídnout jej Sniegovi pro jeho práci v konžské divočině. Nakonec za ním společně se svým kamarádem dokumentaristou Matějem Kmetěm vyrazil.

Spolutvůrci filmu Aktuálně.cz oznámili, že se rozhodli v projektu pokračovat a film dokončí.

Tím, že chráníme slony, chráníme celý ekosystém a z toho profitují i ostatní živočišné nebo rostlinné druhy, říká Arthur F. Sniegon. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy