Brno - Komunistický svaz mládeže uspěl se žalobou na postup soudu, který posvětil zrušení této organizace.
Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM) v roce 2006 kvůli výzvám ke znárodňování. S tím souhlasil také Městský soud v Praze.
"Ochrana soukromého vlastnictví je podstatnou náležitostí demokratického státu," uvedla v březnu 2008 v odůvodnění verdiktu soudkyně Naděžda Řeháková. Nejvyšší správní soud ale nyní tento verdikt zrušil.
Kriminalizace marxismu
"Rozsudek Městského soudu v Praze se zrušuje a věc se vrací tomuto soudu k dalšímu řízení," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu vedený soudkyní Eliškou Cihlářovou. Soud zatím zveřejnil pouze stručnou verzi svého verdiktu, zdůvodnění bude později.
Mladí komunisté tvrdí, že fungují v souladu s Ústavou a ministerstvo svým rozhodnutím kriminalizuje základy samotného marxismu. V programu KSM bylo napsáno, že se mladí komunisté budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.
"KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu, jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem," měli mladí komunisté napsáno v programu.
Soukromé vlastnictví
Podle ministerstva vnitra ale není možné oddělit soukromé vlastnictví a vlastnictví výrobních prostředků.
Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu, tu radili z programu odstranit i právníci KSČM. Předloni na jaře ji nahradila současná mírnější pasáž. Ani ta ale podle ministerstva není v souladu se zákony.
Aktivitami KSM se zabývala i Bezpečnostní informační služba (BIS), která ji v roce 2003 řadila mezi levicově extremistická sdružení.