Mládež pěti politických stran se spojila. Komunisty ani ANO mezi sebe nechtějí

Václav Dolejší
20. 11. 2015 9:05
Mládežnické organizace ODS, TOP 09, ČSSD, lidovců a zelených společně zakládají Asociaci mládežnických politických organizací. Spojením chtějí posílit důvěru mladých v politiku a jejich povědomí o demokratických principech fungování státu. Jedním z impulsů k založení asociace byl i vzestup hnutí ANO, které stejně jako KSČM považují mladí politici za nedemokratické. Asociace odmítla i mládežnickou organizaci Starostů a nezávislých.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Obvykle jsou členové líhní politických stran nejen angažovaní, sebevědomí a spravedlivě rozhořčení studenti, ale hlavně naprosto nesmiřitelní obhájci své ideologie. O to víc je překvapivé, že se mládežnické organizace pěti politických stran – ODS, TOP 09, ČSSD, lidovců a zelených – rozhodly spojit.

Ne že by se rovnou slučovaly – jen v pátek zakládají společnou Asociaci mládežnických politických organizací (AMPO). Vadí jim, jak upadá důvěra mladých lidí v politiku, a společně to chtějí zlepšit. „Navzdory rozdílným programům a vizím chceme, aby mladí tak snadno nepodléhali laciným náladám a věděli, jak funguje politika. Že to není nic tak strašného a tajemného, jak by se zvenčí mohlo zdát,“ vysvětluje motivaci místopředseda Mladých konzervativců Lukáš Vítek.

„Chceme prostě zvyšovat povědomí o demokratických principech fungování státu a svobodné soutěži politických stran různými akcemi, například organizováním veřejných debat, přednášek, besed nebo studentského parlamentu,“ dodává předsedkyně Mladých sociálních demokratů Lucie Válová.

KSČM a ANO považují za nedemokratické

Dnešní mládežníky daly dohromady tři momenty, které je znepokojují. Už loni při oslavách 25 let od pádu komunismu je naštvalo relativizování celého polistopadového vývoje a potom nástup hnutí ANO Andreje Babiše. Proto se také nespojují s líhněmi KSČM a ANO, které nepovažují za demokratické. AMPO odmítlo přijmout i mládežnickou organizaci Starostů a nezávislých.

„Jsme velmi znepokojeni posilováním antistranických a antipolitických nálad ve společnosti a nástupem politických formací zpochybňujících význam politických stran pro demokracii,“ vysvětluje Vladimír Hanáček, předseda Mladých lidovců. 

Mladí lidé jako on jsou většinou jiní než většina jejich vrstevníků, které politika moc nezajímá a k volbám skoro nechodí. Těmto stranický život učaroval, rádi debatují a schůzují. Často se zaučují jako asistenti nebo tajemníci skutečných politiků.

A občas to pak z líhní i daleko dotáhnou, jako například někdejší lídr Mladých sociálních demokratů Jan Hamáček, dnes předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD. V evropské mládežnické buňce se Hamáček dokonce spřátelil s Federicou Mogherini, dnes ministryní EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

 

Právě se děje

Další zprávy