Mládek přiznal "očuchávání" s Teslou. Chce do Česka dostat její továrnu

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
1. 2. 2017 6:30
Ministr průmyslu Jan Mládek na jaře navštíví společnost Tesla Motors v americké Kalifornii. Chce lobbovat za to, aby firma postavila svou plánovanou supermoderní továrnu právě v Česku. "Probíhají očuchávací rozhovory," přiznal Mládek. Jeho slova potvrzují i opatrné hlasy z agentury CzechInvest, která má za cíl dostat do tuzemska zajímavé investice. Teslu se snaží přilákat i v Ústeckém kraji. Politici, akademici a podnikatelé se nedávno sešli a hledali způsob, jak pro automobilky region zatraktivnit.
Foto: ČTK

Praha - Dostat do Česka továrnu americké automobilky Tesla Motors touží ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Moderní firma se specializuje na elektromobily a jejímu šéfovi Elonu Muskovi se přezdívá technologický vizionář. Založil například kosmickou společnost SpaceX a přišel s nápadem na rychlé potrubní cestovaní zvané Hyperloop, po němž nyní touží i Brno.

Mládek už před dvěma lety poslal Muskovi „zvací dopis“, kde jeho firmě navrhoval možnost postavit továrnu v Česku. Teď se chystá k cestě do USA a plánuje společnost navštívit. „Pokud to jenom trochu půjde, chtěl bych se v květnu podívat i do Tesla Motors,“ oznámil Mládek.

Přestože není jisté, zda ministrův plán bude úspěšný, jednání podle něj probíhají. „O detailech bych mluvil nerad, protože se před časem objevila nepravdivá zpráva, že je vše domluvené. Nic hotového není, ale probíhají očuchávací rozhovory,“ vysvětlil Aktuálně.cz Mládek.

Jeho verzi podporují i opatrné hlasy z agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, které tvrdí, že se zástupci Tesly jedná agentura v krajích i na centrální úrovni. V tuto chvíli ale nikdo nechce být konkrétní, oficiálně agentura nic komentovat nemůže. „Odpovědět můžu na úrovni průmyslu jako takového. Elektromobilita nás zajímá, ale jména firem, které se v oboru pohybují, nemůžeme komentovat,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Ústí láká Teslu

Do svého regionu chce Teslu přilákat především tradiční průmyslové centrum Ústí nad Labem. Schůzku, kde o tomto plánu mluvili politici, akademici a majitelé místních firem, iniciovala přímo primátorka města Věra Nechybová.

Mezi účastníky schůzky byl také nadšenec do elektromobility a autor myšlenky alternativní taxislužby Liftago Martin Hausenblas. Podle něj má Ústí nad Labem pro Teslu řadu lákadel.

„Blízko jsou zdroje lithia na Cínovci, stejně jako vhodné pozemky v dosahu Drážďan i Prahy, navíc poblíž dálnice,“ jmenuje výhody regionu Hausenblas. Od září má také v krajském městě ve spolupráci s univerzitami vzniknout výzkumné centrum NODE 5, které se zaměří na projekty samořídících aut.

Právě zdroje lithia mohou být pro Teslu rozhodující, tento vzácný prvek se používá do baterií elektrovozů. Proto by v Ústí mohla Tesla vyrábět baterie pro své vozy.

Ložiska lithia na nedalekém Cínovci v Krušných horách jsou největší v Evropě a podle odhadů tvoří zhruba šest procent světových zásob. Oproti jiným dolům ve světě je zde ale obsah prvku v rudě menší. Česká geologická služba uvádí, že jinde je ruda dvakrát až čtyřikrát bohatší.

Na Cínovci se zatím netěží. Povolení k těžbě už ale dostala firma Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka. Ozvali se také zájemci ze zahraničí, na místě se zatím plánuje průzkum.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy