Titul není spojen s žádným honorářem a jeho nositelé nejsou zaměstnanci resortu, informovalo v pátek ministerstvo zahraničí (MZV) v tiskové zprávě.
Titul vyslanec dobré vůle má podle Petříčka pomoci svým nositelům otevřít další dveře při šíření povědomí o Češích, jejich pohledu na některé problémy nebo třeba při vyvracení některých mýtů o České republice. "Nejedná se o velvyslance, to chci zdůraznit, dotyční nejsou a nebudou zaměstnanci MZV, budou to zkrátka lidé, kteří nám chtějí dobrovolně pomoci šířit dobré jméno naší země," vysvětlil ministr svůj záměr.
Do první trojice vyslanců dobré vůle patří pětatřicetiletá Lucie Mádlová. "Těším se, že i v nové roli budu dále aktivně rozvíjet agendu cílů udržitelného rozvoje nejen v Česku, ale i v zahraničí," komentovala udělení čestného titulu zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Dodala, že s působením začne už v příštím týdnu, kdy se na Valném shromáždění OSN v New Yorku zúčastní několika významných akcí v rámci týdne na podporu globálních cílů.
Vedle Mádlové, kterou časopis Forbes Česko letos zařadil mezi 125 nejvlivnějších žen Česka, získala čestný titul také dvaadvacetiletá boxerka Martina Ptáčková. S boxem začala kvůli šikaně, v současnosti je sedminásobnou mistryní světa v bojových sportech. Ptáčková trénuje bojové sporty v Severoatlantické alianci a vystupuje na protiteroristických cvičeních.
Třetím vyslancem dobré vůle se stal tanečník, choreograf a podnikatel Yemi Akinyemi Dele, vystupující jako Yemi A.D. V roce 2009 založil neziskovou taneční školu Dance Academy Prague, ve které se studenti všech úrovní mohou učit různým druhům tance. V minulosti spolupracoval například s americkým rapperem Kanyem Westem. Svůj čas a energii investuje také do pomoci znevýhodněným dětem z České republiky, Indonésie a Indie. V současnosti pracuje na spuštění programu školních stipendií pro místní komunity v Nigérii.