Praha – Té změny si Ondřej Vrběcký, který má v úklidové a správcovské firmě Inex Česká republika na starosti získávání zakázek, nemohl nevšimnout: Z elektronického věstníku veřejných zakázek, který pro ministerstvo pro místní rozvoj provozuje firma Ness Czech, loni v říjnu zmizela jedna z nejdůležitějších funkcí – fulltextové vyhledávání podle klíčových slov.
"Ztížilo mi to práci až o polovinu. To, co jsem dřív dělal hodinu, mi trvá hodinu a půl," stěžuje si.
Zatímco dřív stačilo zadat například heslo "úklid", aby systém našel všechny odpovídající zakázky, nyní musí stejnou proceduru absolvovat jedenáctkrát.
Nově je totiž možné vyhledávat zakázky jen podle takzvaného CPV kódu – tedy devítimístného čísla, jež detailně určuje druhy jednotlivých prací či zboží. Jen u úklidu je jich 11 a musí se do příslušného vyhledávacího políčka zadávat jednotlivě. Mimochodem: sousloví stavební práce je v registru dokonce pod jednašedesáti kódy.
Dával nesmyslné výsledky, říká náměstek
Hned v říjnu proto Vrběcký volal na horkou linku provozovatele stránek – firmy Ness Czech. "Tam mi řekli, že je to v pořadí problémů, které budou řešit," konstatuje. Ani za čtyři měsíce se ale fulltextové vyhledání do formuláře nevrátilo.
Náměstek ministryně pro místní rozvoj Vlastimil Fidler zmizení fulltextového vyhledávání vysvětluje snahou o zjednodušení. Dávalo prý zavádějící výsledky, když prohledávalo nejen název zakázky, ale její celý text. A uživatelé si mu na to stěžovali. "Měli jme od nich ohlasy, že jim dává často nesmyslné výsledky a že je to zdržuje," vysvětluje.
"Když si ve fulltextu zadáte úklid, tak to vyplivne i rekonstrukci, protože její součástí je i úklid staveniště. Nebo sečení vegetace, protože je tam napsán úklid biomasy," přibližuje Fidler.
Když proto po změně zákona o veřejných zakázkách od loňského října nechalo ministerstvo vyvinout nový vyhledávací formulář zakázek, fulltextové vyhledávání si už neobjednalo. Podle Fidlera je pro zájemce mnohem přesnější, když budou vyhledávat pouze podle CPV kódů.
9534 kódů. Vyznejte se v nich
"Fulltextové vyhledávání nesmyslné výsledky nedává. Je to jen pouhá neprofesionalita na straně ministerstva," oponuje Fidlerovi programátor Michal Bláha, který provozuje weby hlidacstatu.cz a hlidaceet.cz.
V registru CPV kódů (z anglického Common Procurement Vocabulary – tedy slovník pro veřejné zakázky) je přitom 9534 různých prací a komodit. "Je velmi obtížné se v něm vyznat. Pro řadu lidí je mnohem srozumitelnější hledat podle klíčových slov," říká Bláha. A poté, co koncem minulého týdne zaznamenal v deníku echo24.cz zmínku o chybějícím vyhledávání, rozhodl se vhodný program sepsat sám.
Není přitom jasné, proč oba způsoby vyhledávání nemohly fungovat vedle sebe. A komu by vyhledávání fulltextem nevyhovovalo, mohl by používat CPV kódy, které platí již od našeho vstupu do unie v roce 2004.
"Neměli jsme žádnou stížnost, že to fulltextové vyhledávání někomu chybí," argumentuje Fidler, podle něhož ministerstvo po nynějších reakcích fulltextové vyhledávání do systému nechá vrátit. "Do konce března bude nejpozději zpátky," uvedl.
Udělal to za 4 hodiny
Takřka dvouměsíční době se Bláha podivuje. Podle něj jde o triviální a jednoduchou věc. "Naprogramovat a spustit to mi trvalo celkem čtyři hodiny. Měsíční náklady na provoz jsou sto korun," říká Bláha, který je ochoten ministerstvu poskytnou zdarma zdrojový kód své aplikace a to ji prý hned zítra může dát na uvedené stránky. "Nevím, jestli to budeme přejímat. To musí udělat autoři softwaru," reagoval Fidler.