Města si pronajímají počítače na volby. Zaplatí jako za nové

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 5. 2014 5:30
Nic, ale také osm tisíc korun. Tolik stojí dvoudenní pronájem počítačů k evropským volbám. Obce nešetří, protože jim to proplácí stát.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nadcházející volby jsou nečekaně lukrativní příležitostí pro firmy, které se zabývají pronájmem počítačové techniky. Stát totiž náklady na volby proplácí - a mnoho obcí si pro sčítání hlasovacích lístků bude pronajímat počítače. Stát na tom tratí miliony korun.

Deník Aktuálně.cz oslovil více než dvě desítky měst a městských částí a zjistil, že v některých případech se cena za pronájem blíží tomu, kolik by stálo pořízení nového počítače s tiskárnou – alespoň podle parametrů, které požaduje Český statistický úřad.

Anketa zároveň ukázala, že řada obcí vše zvládne pomocí vlastních počítačů a po státu za ně nepožaduje proplatit ani korunu.

Jeden a čtvrt milionu za pronájem

Tři nejdražší pronájmy počítačů jsou shodou okolností v Praze. Kromě místa mají ještě jednoho společného jmenovatele - ve všech třech případech je dodavatelem společnost Comtesys. Ta půjčila počítače městským částem Praha 7, 8 a 13 a přišla si tím na jeden a čtvrt milionu korun.

Nejvíce v přepočtu na jednu sestavu, skládající se z počítače a tiskárny, zaplatila Praha 8. Účet za dva dny voleb se vyšplhal na 7236 korun.  Potřebných sestav přitom bylo 111 a celková cena činila 803 tisíc korun.

Jen o málo méně platili v Praze 13 – 7058 za kus. Na třetím místě byla Praha 7 s cenou 6534 korun za počítač s tiskárnou. Všechny firmy se hájí tím, že pronájem techniky vysoutěžily v transparentním poptávkovém řízení.

Český statistický úřad přitom požaduje počítač s operačním systémem MS Windows verze 2000, XP, Vista, 7, 8 s volnou diskovou kapacitou 10 MB a USB portem a k tomu tiskárnu pro tisk formátu A4.

"Obojí se dá pořídit dohromady pod 8500 korun," říká IT expert Jiří Kubíček s odkazem na ceníky v internetových obchodech. Při větším objemu nákupu se navíc dá domluvit i výrazná sleva.

Comtesys nicméně odmítá, že by byl v soutěžích spojených s volbami zvlášť úspěšný. "Letos jsme podávali asi deset nabídek a uspěli jen třikrát,“ konstatuje jednatel firmy Martin Vobořil s tím, že cena je podle něj přiměřená.

"My nepůjčujeme jen počítač, ale prodáváme službu. Ty počítače zavážíme a poskytujeme servis,“ dodává.

Počítače? Nemáme

"MČ Praha 7 volnými počítači a odpovídajícím příslušenstvím pro zajištění voleb nedisponuje. Přepojování používaných počítačů s daty zaměstnanců úřadu nepovažujeme za možné," vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

A podobně argumentuje i mluvčí sousední Prahy 8 Helena Šmídová. "Vlastní techniku úřad nemá,“ říká a poukazuje na to, že by zapůjčení od škol či jiných městských organizací ohrozilo jejich provoz.

Řada měst přitom nepotřebuje na počítače k volbám ani korunu. "Praha 1 použije svoje vlastní počítače i tiskárny. Nepronajímáme si v rámci voleb žádnou techniku," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

A žádný podobný problém evidentně nevidí ani v Praze 6 nebo v Třebíči. "Zaměstnanec městského úřadu, který dělá zapisovatele volební komise, si s sebou k volbám vezme svůj počítač a svou tiskárnu," uvádí mluvčí třebíčského městského úřadu Ivan Přibík.

Jen ne poptávkové řízení

Průzkum Aktuálně.cz také ukázal, že pronájem je dražší, když obec použije poptávkové řízení – tedy osloví několik předvybraných subjektů.

Zatímco například České Budějovice v poptávkovém řízení dosáhly ceny 5115 korun za počítač, Praha 12 zadala svoji poptávku přes elektronické tržiště. Nejnižší z pěti nabídek činila 3272 korun na sestavu.

Příklady Liberce či Prahy 11 zase ukazují, že i v případě zapůjčení počítačů to jde za výrazně nižší cenu. Praha 11 potřebuje počítače a tiskárny do 62 okrskových místností. Čtvrtinu má vlastních, zbytek si pronajme od svých škol za cenu 1200 korun za kus. Tiskárny si pronajme všechny od společnosti CNS po 806 korunách za kus.

Liberec pak pronajme 80 počítačových sestav od své dceřiné městské firmy za zhruba 1000 korun na kus. "Náklady za IT se pohybují kolem 80 tisíc korun," uvedla mluvčí Liberce Zuzana Minstrová. "Jiné dodavatele se pokusilo město Liberec oslovit před několika lety, ti ale nabízeli vyšší cenu, zhruba od 100 do 150 tisíc korun," dodala.

Levnější, ale příliš složité

Samostatnou kapitolou je již zmíněná Praha 13. Zatímco letos s cenou 7058 za jednu sestavu je druhá nejdražší, ještě loni v říjnu se chlubila tím, že si vystačí se svými počítači a tiskárnami a nechce od státu nic proplácet.

Podle mluvčího radnice Samuela Truschky dosavadní praxi změnili kvůli její složitosti.

"Většinou se kombinovaly počítače ze škol s rezervními počítači radnice, což bylo organizačně poměrně komplikované," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy