Místo mříží domácí péče. V Česku vznikají první centra pro duševně nemocné

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
4. 3. 2016 19:45
Pět českých krajů bude brzy mít svá centra duševního zdraví, která jsou pilířem reformy psychiatrické péče. Jedno z prvních center začalo na konci roku fungovat v pražských Bohnicích. Stará se o lidi, kteří docházejí o vlastní vůli, ale vyhledává i ty, kteří o pomoc nestojí, protože mají špatné zkušenosti s ústavní péčí. Právě oni by ale mohli představovat pro své okolí největší riziko ve chvíli, kdy by se jejich nehlídaný stav zhoršil. Centra vznikají i jako reakce na tragédie v Uherském Brodě či ve Žďáru nad Sázavou.
Eliška Pražáková (v růžové mikině) přišla, protože jí doma nebylo dobře.
Eliška Pražáková (v růžové mikině) přišla, protože jí doma nebylo dobře. | Foto: Markéta Šrajbrová

Praha - Žena v růžovém tričku a pohodlných červených kalhotách sedí u stolu a soustředěně pastelkami vybarvuje mozaiku na papíře. Společnost jí dělají další dva pacienti a zdravotní sestra. Eliška Pražáková přišla, protože jí doma nebylo dobře. Trpí paranoidními stavy a do Centra duševního zdraví v pražských Bohnicích dochází pravidelně za svým psychiatrem a psycholožkou.

„Mívám stavy, kdy se ani doma necítím bezpečně. Vím, že můžu zajít sem. Už jsem to i několikrát udělala a popovídala jsem si tu s někým. Buď se mi ulevilo, nebo jsme to řešili jiným způsobem,“ popisuje pacientka.

Párkrát konzultace nestačila a lékař se s Pražákovou dohodl, že si půjde na nějakou dobu lehnout do Centra krizové intervence v nedaleké Psychiatrické nemocnici Bohnice. „Tam jsem byla zhruba šest dní. Tato doba mi v podstatě stačila. Nemusela jsem být přijata na běžný pavilon a být hospitalizovaná třeba na měsíc,“ říká Eliška Pražáková.

Centrum funguje v nízké placaté budově mezi bohnickými paneláky od konce minulého roku. Vyrostlo ale na základech neziskovky Fokus, která už od roku 1990 pečuje o duševně nemocné.

V noci úzkost sílí

Centra duševního zdraví se mají stát pilířem chystané reformy psychiatrické péče, kterou urychlují i nedávné tragédie v Uherském Brodě, Horní Bříze nebo Žďáru nad Sázavou, kdy duševně nemocní zabíjeli náhodně vybrané nevinné lidi.

Pražské centrum je jedno z prvních, které už funguje, další je v Přerově. V pilotním projektu budou následovat centra v Brně, Havlíčkově Brodě a Ústeckém kraji.

Pražský tým tvoří psycholog, psychiatr, pět sociálních pracovníků a osm sester. Během dne je klientům k dispozici desítka lidí. V noci pacienti v případě potřeby mohou do centra zavolat, což není nic neobvyklého, protože úzkosti často sílí právě večer.

Někteří svůj byt nedokážou opustit

Garant reformy a ředitel bohnické nemocnice Martin Hollý za žádoucí situaci považuje prázdné centrum. „V ideálním případě centrum duševního zdraví nemá co ukázat, protože všichni jsou v terénu u klientů. Je dobré si uvědomit, že my budujeme servis, a ne 'baráky',“ vysvětlil Hollý, který by do dvaceti let v Česku rád viděl sto center. To by mělo stačit, aby se vzdálenost mezi klientem a centrem dala ujet nejvýš za půl hodiny.

Hlavní sestra pražského centra Blanka Novotná říká, že každý klient potřebuje jiný přístup. Někteří pacienti, jako třeba Eliška Pražáková, si svoje domácí soukromí přísně střeží a preferují, že mohou sami přijít do centra, když se jim to hodí.

Hlavní sestra Blanka Novotná
Hlavní sestra Blanka Novotná | Foto: Markéta Šrajbrová

Pro jiné pacienty je naopak skoro nepředstavitelné, že by svůj byt opustili. Sestry i sociální pracovníci tak dojíždějí za nimi. Často jde o lidi, kteří na první pohled o pomoc ani nestojí, protože mají špatné zkušenosti z ústavů. Právě oni ale mohou bez potřebné péče představovat největší nebezpečí pro své okolí.

Paranoidní představy a mrtvá zvířata

Za asi čtyřicetiletým nemocným mužem dojíždějí už tři čtvrtě roku dvě sestry jednou týdně vždy ve stejný den i hodinu. Pokaždé s napětím čekají, jestli je pacient vůbec pustí dovnitř. „Pán má trauma po několika násilných odvozech do nemocnice. Chápu, že nám dveře mnohdy ani neotevře,“ vysvětluje Blanka Novotná.

Do nemocnice se muž dřív dostával ve chvíli, kdy sousedům už došla trpělivost s jeho chováním. Trpí paranoidními představami, a tak občas křičí na neviditelné nepřátele a vyhrožuje jim. Ostatní obyvatele domu obtěžuje také nepořádkem a zápachem, na balkon jim několikrát hodil mrtvá zvířata.

Také k sestrám z centra se často chová nepřátelsky. Podle Novotné může ale jako „udička“ pro další konverzaci zafungovat třeba i to, když klient na sestry přes dveře zakřičí, ať vypadnou. „V takové chvíli mu připomínáme, proč za ním vlastně jezdíme. Že je to proto, aby nemusel znovu do nemocnice,“ podotýká Novotná.

Podle ní je tento pacient tak nemocný, že si sám o pomoc nikdy neřekne. Po špatných zkušenostech s pobytem na psychiatrii se už jakékoli péče bojí.

„Ve chvíli, kdy se u takových pacientů stav zhorší natolik, že sousedům nebo rodině už dojde trpělivost a zavolají policii, jsou většinou drastickým způsobem dovlečení do nemocnice. Když se jim pak uvolní režim, tak se nevrátí z vycházky a zamknou se v bytě, kde zůstanou, dokud se situace opět nevyhrotí,“ popisuje koloběh Novotná.

Tohoto pacienta se týmu z pražského centra zatím daří udržet v klidu. Sestry kontrolují, jestli bere léky, a snaží se s ním vybudovat takový vztah, aby dokázaly včas podchytit, že se jeho stav zhoršuje. I přesto, že je komunikace s ním problematická, zdá se, že pacient už si na péči sester zvykl. „Když za ním přes Vánoce nemohl nikdo zajít, po Novém roce sestrám vynadal, že na něj zapomněly,“ vzpomíná sestra.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 48 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy