Na vlastní kůži na uzavřeném oddělení psychiatrie. Studenti si zkusili, jaké to je

Na vlastní kůži na uzavřeném oddělení psychiatrie. Studenti si zkusili, jaké to je
Dvanáct studentů vysokých škol jde v pražských Bohnicích na "příjem". Odborníci z Ligy lidských práv pro ně připravili program, který jim má přiblížit, jak se cítí pacienti tuzemských psychiatrických léčeben.
Mají spacáky, budou tu spát, ale kdykoli mohou odejít. Během čtyř podobných akcí se to stalo dvakrát.
Zuzana Durajová, která zážitkový program vymyslela, je právnička z Ligy pro lidská práva.  Program LARP (z anglického Live Action Role Play) je specifický druh her založených na hraní role. Nehraje se pro diváka, ale pro sebe samé a své spoluhráče.
Každá postava má vytvořený charakter, podle kterého za ni hráč jedná, a cíle, kterých se v rámci této role snaží dosáhnout. Vzájemnými rozhovory, interakcí a hereckou improvizací pak hráči společně rozvíjejí příběh, kterého jsou jejich postavy součástí.
Břetislav Košťál se rozhodl změnit pohled veřejnosti na osoby s duševním onemocnění prostřednictvím osobních zážitků z pobytů v léčebnách, ať už jako pacient, nebo lapiduch. "V minulém LARPu jsem hrál primáře, ale uvědomil jsem si, že už to nechci dělat, příliš mi to připomnělo vlastní traumatizující zážitky," říká. Pomáhá tu navodit situace blížící se reálným: "Je jasné, že nucenou hospitalizaci, otupení prášky, přikurtování tu nasimulovat nejde." Už jen proto, že kdokoliv může kdykoli odejít.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
16. 2. 2016 15:35
Pro životní zážitek si do pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích přišlo dvanáct studentů práv, medicíny a psychologie. V galerii je záznam jejich třicetihodinové "hospitalizace". Odborníci z Ligy lidských práv pro ně připravili program, který jim má přiblížit, jak se cítí pacienti tuzemských psychiatrických léčeben.

V rámci debaty k chystané proměně tuzemské psychiatrické péče připravilo Centrum pro transformaci projekt Na vlastní kůži. Vyškolilo lidi, kteří mají zkušenost s pobytem v psychiatrických zařízeních, aby své poznání sdíleli s ostatními.

Tito “ambasadoři”, nositelé zkušenosti na vlastní kůži, se podílejí na školeních a seminářích pro zástupce policie, úřadů nebo médií.

Spolu s Ligou lidských práv připravili zážitkové programy LARP, které na vlastní kůži přibližují pobyt v institucionálním zařízení.

Pro životní zážitek si do pražské nemocnice v Bohnicích přišlo dvanáct studentů práv, medicíny a psychologie. V galerii je záznam jejich třicetihodinové "hospitalizace".

 

Právě se děje

Další zprávy