Foto: Bohnice? Přece blázinec. Nemocnice otevřela dveře těm venku. Největší zájem byl o elektrošoky

Foto: Bohnice? Přece blázinec. Nemocnice otevřela dveře těm venku. Největší zájem byl o elektrošoky
Ústav pro choromyslné v Bohnicích u Prahy byl postaven na počátku minulého století. Kostel svatého Václava byl vysvěcen po první válce.
Kromě třiceti léčebných pavilónů bylo postaveno i technické zázemí: vodojemy, kotelna, elektrárna, kuchyně, prádelna, sklady, dílny, prosektura, administrativní i obytné budovy, zemědělský statek i vlastní hřbitov se 4100 hrobovými místy.
Areál o rozloze 303 hektarů je dnes oázou klidu na kraji velkoměsta. V dobách největší slávy se tu léčilo 2500 pacientů, dnes je to polovina.
Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích při příležitosti Dne duševního zdraví otevřela svou bránu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
10. 10. 2015 18:58
Název pražské čtvrti se stal synonymem pro blázinec. Je to díky psychiatrické nemocnici, kde se už sto deset let starají o pacienty s duševní nemocí. Každoročně vyhledá v Česku psychiatra půl milionu lidí a jejich počet stoupá. Nemyslete si, že Vás se to nemůže týkat. Jak vypadá Ústav pro choromyslné v Bohnicích u Prahy po sto deseti letech? Uzavřená oddělení, izolační pokoje, kurty, síťová lůžka, psychofarmaka, elektrošoky? Slova, která vyvolávají hororové představy. Stigmata, kterých se chce moderní psychiatrie zbavit. Příležitostí byl i den otevřených dveří.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy