Foto: Bohnice? Přece blázinec. Nemocnice otevřela dveře těm venku. Největší zájem byl o elektrošoky

Foto: Bohnice? Přece blázinec. Nemocnice otevřela dveře těm venku. Největší zájem byl o elektrošoky
Ústav pro choromyslné v Bohnicích u Prahy byl postaven na počátku minulého století. Kostel svatého Václava byl vysvěcen po první válce.
Kromě třiceti léčebných pavilónů bylo postaveno i technické zázemí: vodojemy, kotelna, elektrárna, kuchyně, prádelna, sklady, dílny, prosektura, administrativní i obytné budovy, zemědělský statek i vlastní hřbitov se 4100 hrobovými místy.
Areál o rozloze 303 hektarů je dnes oázou klidu na kraji velkoměsta. V dobách největší slávy se tu léčilo 2500 pacientů, dnes je to polovina.
Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích při příležitosti Dne duševního zdraví otevřela svou bránu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
10. 10. 2015 18:58
Název pražské čtvrti se stal synonymem pro blázinec. Je to díky psychiatrické nemocnici, kde se už sto deset let starají o pacienty s duševní nemocí. Každoročně vyhledá v Česku psychiatra půl milionu lidí a jejich počet stoupá. Nemyslete si, že Vás se to nemůže týkat. Jak vypadá Ústav pro choromyslné v Bohnicích u Prahy po sto deseti letech? Uzavřená oddělení, izolační pokoje, kurty, síťová lůžka, psychofarmaka, elektrošoky? Slova, která vyvolávají hororové představy. Stigmata, kterých se chce moderní psychiatrie zbavit. Příležitostí byl i den otevřených dveří.
 

Právě se děje

Další zprávy