Reforma psychiatrie: V plánu jsou komunitní centra

ČTK ČTK
8. 10. 2013 15:44
Péče tak podle ministra musí být blíže pacientovi a probíhat v přirozených podmínkách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví představilo strategii reformy psychiatrické péče. Podle současného ministra zdravotnictví Martina Holcáta je jedním z hlavních bodů strategie reformy ustavení komunitních Center duševního zdraví.

Péče tak musí bát blíže pacientovi a probíhat v jeho přirozených podmínkách.

Bývalý předseda České psychiatrické společnosti profesor Jiří Ramboch uvedl, že psychiatrických pacientů dlouhodobě přibývá, loni se jich v ČR léčilo 650 tisíc.

Podle řady průzkumů je přitom stav české péče o duševní zdraví v některých aspektech horší než u ostatních států západní a severní Evropy.

Jde na ni méně peněz než v ostatních členských zemí EU. "Aby se zlepšila tato péče, tak bychom potřebovali navýšení rozpočtu psychiatrie o tři až pět procent," upřesnil.

Reforma psychiatrické péče byla schválena letos na jaře jako součást Národního programu reforem. "Koncepce se snaží nalézt řešení, jak naši psychiatrii modernizovat. Nečekejme ovšem žádné překotné řešení, žádné bezmyšlenkovité zavírání lůžkových oddělení, vše musí jít postupně a tak, aby na prvním místě byl vždy zájem pacienta," shrnul ministr Holcát.

Centra na regionální úrovni

Jedna z největších bolestí české struktury starání se o duševně nemocné je podle současného předsedy České psychiatrické společnosti Martian Hollého v problematickém soustředění péče do velkých léčeben a psychiatrických nemocnic.

Navrhovaná centra, plánována na regionální úrovni, by se tak měla postarat o pacienty s vážnou duševní nemocí, kteří dosud musejí zůstávat v péči oněch velkých ústavů. Jedno takové centrum by mělo sloužit zhruba sto tisícům obyvatel.

V příštích letech počítá strategie s vypracováním standardů a metodik, včetně pilotních projektů Center duševního zdraví. Do roku 2023 pak potrvá naplnění stanovených cílů.

Systém by měl zahrnout péči praktického lékaře, psychiatrickou ambulanci a komunitní sestru. Pokračovat by měl krizovými centry, na ně by měla navazovat akutní nemocniční péče. Léčebny by měly mít i dlouhodobá lůžka pro pacienty, kteří nejsou schopni života mimo instituci.

Mezi další témata reformy patří destigmatizace, zlepšení spokojenost uživatelů péče a zlepšení spolupráci mezi psychiatrií a ostatní medicínou. Psychiatrickým léčebnám doporučí koncepce vypracovat transformační plány.

Ministerstvo zdravotnictví chce v příštích šesti letech na reformu získat z EU zhruba šest miliard korun, z toho čtyři miliardy na modernizaci psychiatrických nemocnic a budování komunitních center a dvě až tři miliardy na vzdělávání zdravotníků a na kampaň, která má pomoci odstranit negativní hodnocení psychiatrie částí veřejnosti.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy