Tady TOP 09 neuvadá. Stranu v obci u polských hranic táhne vzhůru uznávaný starosta

Školka je kolem poledne plná. Bolatice se mohou pyšnit mimo jiné oceněním "obec přátelská rodině", mladých tu rozhodně nežije málo.
Starostou Bolatic je Herbert Pavera. Poslanec a lídr krajské kandidátky TOP 09. V čele obce stojí už 19 let.
Obec se nachází v úrodné oblasti Hlučínska.
Když už najdeme posprejované místo, není to vandalství, ale projekt, se kterým obec souhlasila.
Ještě jednou a v detailu. Zobrazit 17 fotografií
Foto: Libor Teichmann
Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
18. 10. 2017 15:06
Bolatice jsou obec, kde žije něco přes čtyři tisíce obyvatel. Nachází se v Hlučínsku na severovýchodě republiky jen kousek od polských hranic. Bolatice mají jednu zvláštnost - ve volbách tu drtivě vyhrává strana, kterou by čekal jen málokdo. Přečtěte si další z předvolebních reportáží Aktuálně.cz.

Bolatice - Zkuste si v duchu odpovědět na otázku, jakou stranu volí lidé ve čtyřtisícové obci s velkým kostelem, do kterého tu na mše chodí čtvrtina lidí, a kde je podle sčítání osmdesát procent věřících. Odpovědi se nabízejí dvě. Ta první: křesťanské demokraty. Ta druhá: není to chyták?

Pravdu by měli ti, kdo tušili chyták. Tohle místo se jmenuje Bolatice, leží poblíž Opavy a polských hranic a v posledních volbách bylo baštou TOP 09. Tedy strany, která po velkém úspěchu v roce 2010 a vládním angažmá zažívá ústup ze slávy.

V Bolaticích ale poslední sněmovní volby TOP 09 vyhrála a v těch krajských konkurenci doslova deklasovala ziskem přes 40 procent hlasů. V době uvadání kouzla ikonického Karla Schwarzenberga a kontroverzně vnímaného Miroslava Kalouska jsou to pro "topku", zvlášť na venkově, čísla zcela nevídaná.

Když odhlédneme od politiky, obec působí na první dojem spořádaně: silnice jsou opravené, postarší lidé v reflexních vestách zajišťují pouštění školáků na přechodech, je tu čisto, staví se hřiště. A navíc je hezky, meteorologové tomuhle hřejivému říjnu říkají tereziánské babí léto. Prý podle svátku karmelitánské reformátorky svaté Terezie z Ávily.

Jiná nositelka tohoto jména, rakouská panovnice Marie Terezie, tenhle kraj v osmnáctém století prohrála ve válce s Pruskem, tehdy přestal být součástí českých zemí, ale od roku 1945 je Hlučínsko opět pevně součástí republiky.

Čeští vojáci wehrmachtu a výhrůžky pro starostu

Bolatice prošly za bývalého starosty bolestivou pří s Klubem českého pohraničí. Bylo to tak: měl zde vzniknout památník obyvatelům, Čechům, kteří se po anexi území hitlerovským Německem stali občany Říše a museli narukovat do wehrmachtu. Přes dvě stovky, od šestnáctiletých kluků po šedesátníky, jich padlo, jak připomíná seznam jmen ve vchodu do kostela. Fakticky to byla čtvrtina zdejší mužské populace.

Pro klub, sdružující bývalé pohraničníky a netající se ostře komunistickou a nacionalistickou ideologií, byl památník nepředstavitelný. Tehdejšímu starostovi chodily výhrůžky, co všechno se stane, nepřestane-li "oslavovat nacistické vojáky".

Minulost ale regionu v jednom bodě také pomáhá. Obyvatelé Hlučínska mohli po listopadu 1989 žádat o německé občanství, spolkové zákony to umožňovaly. V předschengenské době tak řada z nich získala možnost pracovat v Německu a pobírat mnohem vyšší plat, než by měli v Bolaticích (podrobnosti o tom lze číst například zde).

Obecní úřad se pak přehled svých úspěchů snaží ukázat i na chodbě barokního zámku, ve kterém sídlí. Zlaté stuhy za krajskou vesnici roku, diplomy za třídění odpadu, podporu podnikání, obec přátelskou rodině, ale třeba i uznání za dar obce na oběti války v Sýrii. Ocenění je plná stěna v mezipatru.

Jak je to tu ale s tou politikou? Lidé se - samozřejmě ne všichni - k TOP 09 kloní zřejmě i kvůli starostovi Herbertu Paverovi. V čele obce stojí devatenáct let, už čtyři roky je poslancem, teď vede krajskou kandidátku TOP 09.

Marná sláva, volbami to tu nežije

Ač starosta, při rozvodu TOP 09 se Starosty a nezávislými zůstal věrný první ze zmíněných stran. "V 'topce' je přece také spousta starostů. Měl jsem tam přátele a také mi přišlo, že jsou profesionálněji organizovaní," vysvětluje. Uznává ale, že ačkoliv voliči "potřebují trochu toho volebního adrenalinu", letošním sněmovním kláním až tak moc nežijí. Starosta tu třeba má jediný plakát, vidět moc nejsou ani jeho protivníci.

Namísto voleb je tak v obci mnohem víc patrný zdejší kulturní a společenský život, ostatně těch aktivit je zde více než dost: jen v příštích pár dnech mohou místní vyrazit na besedu, jak čelit "šmejdům", na pochod i jízdu na kole, v kostele se chystá přednáška o víře… A je to obec právě tak velká, že se tu mnozí lidé znají a zdraví se na ulici, to je sympatické.

Téhle pospolitosti využívá i starosta Pavera. Mezi telefonickým domlouváním očištění hlínou zanesené silnice v nedaleké osadě Borová vypráví, jak skrze dotazníkové šetření a následnou besedu dokáže obyvatele přesvědčit například o rušení starého a nepříliš užívaného hřbitova nebo o vzniku kompostárny. Na referenda zjevně příliš nevěří. Ostatně TOP 09 také ne.

Trochu nepatřičně pak v upravené obci působí zchátralý areál bývalého JZD. Výhledově by tu mohlo začít fungovat lehké strojírenství, ale bude to stát se vším všudy kolem šedesáti milionů korun. "Obec by platila deset až patnáct procent, zbytek by se pokryl z dotace, mělo by to být zvládnutelné," odhaduje starosta.

"Poslední ministryně pro mě byla Buzková"

Najít v Bolaticích lidi, kteří starostu uznávají, není až tak těžké ani v pracovní době - místní tu mají blízko do Opavy i Ostravy. "Měli jsme tu na starosty vždycky štěstí, i ti před ním byli fajn," vypráví paní, která na přechodu zastavuje červeným terčíkem auta, když jdou děti ze školy. "Je takový akční, snaží se," souhlasí Věra Návratová, ředitelka místní školky. 

Zastihl jsem ji v práci a tak trochu mezi dveřmi, za chvíli půjde za dětmi "na flétničky". "Jediné, co mě z politiky víc zajímá, je školství, do toho vidím. A řeknu vám, že poslední ministryně pro mě byla Petra Buzková," vzpomíná na sociální demokratku, která řídila české školství v letech 2002-2006.

Po Buzkové už žádný ministr nevydržel déle než dva roky, v průměru spíš rok. "Střídají se rychle. A ty změny… Inkluzi bychom tu ještě zvládli, ale třeba dvouleté děti ve školkách, to nám dělá starosti," vypráví. Mrňousové ještě nejsou samostatní, potřebují mnohem víc péče a pro školky je to složité.

V obecní restauraci jde najít i ty, které starosta Pavera nepřesvědčil. Kolem třetí odpoledne je tu docela prázdno, velký kontrast proti poledni, kdy sem mnozí vyrazí na polední menu.

Dva muži z trojice, ke které přisedám, k volbám nechodí. "Je to všechno jedna banda," opakuje dokola chlapík v pracovní vestě. "Jak říkali staří hippies, nejlepší vláda je ta, která moc nevládne," přizvukuje osmahlý padesátník s čepicí kšiltem dozadu. Rád jezdívá na vodu, já na ní byl letos na Slovensku, takže nám téma debaty od politiky poněkud sklouzává.

Jediný, kdo z trojice chodí k volbám, je profesionální řidič. "V autě poslouchám rádio, teď jsem tam slyšel toho Ringo Čecha a to mi přišlo takové srozumitelné, lidové. A taky se mi líbilo, když Babiš řekl, že lithium má těžit stát," přechází k jednomu z předvolebních témat. Do detailu ale kauzu nesleduje, takže neví o tom, že díl odpovědnosti za dění kolem lithia, které ostatní politici považují spíš za kouřovou clonu, nese i zmíněný Andrej Babiš (viz článek HN zde).

O tom, že je "všechno upečený", je přesvědčená i postarší paní, kterou hlavně zajímá, co vidím na Bolaticích zajímavého. Nebojí se sama tipovat: "A taky je tu Pavera, co?"

Popravdě, v menších obcích je efekt lidí volících úspěšného starostu celkem známý, měl jsem to ale jen jako hypotézu. Zdá se ovšem, že v Bolaticích bude jeho jméno zase stačit na hodně slušný výsledek. Jak to bude celostátně, se dozvíme už za pár dnů.

 

Právě se děje

Další zprávy