Rozhovor - Málokdo ví, že před kariérou političky se Miroslava Němcová (ODS), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, věnovala podnikání. V roce 1992 si ve Žďáru nad Sázavou, kde trvale žije, otevřela knihkupectví. Udržela ho nad vodou šestnáct let: Letos ho musela zavřít.
Nejen o tom, ale i o tom, jak se žije s vysoce postavenou političkou a proč je její muž feminista, hovořila Miroslava Němcová v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz s novinářkou Barborou Tachecí.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem Zde se dočtete, proč stáhla kandidaturu na šéfku ODS V této části pak říká, proč netouží po místě ve vládě |
BT: Jak se vede vašemu knihkupectví?
Špatně. Už není. Osmičkový rok se projevil na mém osobním životě tak, že jsem zavřela své knihkupectví.
BT: Proč?
Protože už nešlo. Knihkupectví jsem měla od roku 92. Když jsem v roce 98 odešla do politiky, zaměstnala jsem jednoho mladíka, dva lidi by to neuživilo. Ten mladík byl úžasný, spolehlivý, téměř jako člen rodiny. Pak se oženil, narodilo se jim miminko a tchýně mu onemocněla, takže se přestěhoval za ní. A já jsem nikoho stejně spolehlivého nenašla. A než aby šla ta značka knihkupectví M. Němcová dolů, radši jsem to zavřela. Je mi to hodně líto.
BT: Váš muž je mistrem ve žďárských strojírnách - jak často se vídáte?
Tak jednou týdně, jednou za deset dnů.
BT: Nevadí mu, že se vídáte tak málo?
Oba jsme si na to zvykli.
"Lidé si servítky neberou"
BT: Jak moc je nadšen z vašeho pobývání v politice?
Někdy víc než já. Ale někdy se trápí, protože možná si tu ženskou otázku bere víc než já a má dojem, že ženám je v politice ubližováno.
BT: Jak reagoval na to, když jste uvažovala o kandidatuře na šéfku strany?
Vždycky mě podporoval ve všem. Nijak zvlášť jsme to doma neprobírali, protože jsem ani kandidaturu neoznamovala. Ale kdyby se tak stalo, myslím, že by s tím žádný zvláštní problém neměl.
BT: Nedobírají si ho chlapi v práci, že jeho žena je tak vysoko postavená politička?
Je úžasně vyrovnaný. Sem tam mu někdo řekne: tobě se to žije, když tě žena živí. Směje se tomu a je mu to úplně jedno.
BT: Říká vám, co mu lidé povídají o politice?
Říká.
BT: Je to inspirativní?
Je, protože pobývá mezi lidmi, kteří si žádné servítky neberou. Když uvidí vztyčený ukazováček premiéra nebo facku fotografovi, tak jsou pekelně naštvaní a okamžitě mu to řeknou.
BT: Jako by za to mohl, protože je přece manžel té Němcové z ODS?
Přesně.
BT: Co mu v poslední době vyčetli?
Kupodivu žádná výčitka, ale překvapení, že volby dopadly takhle oranžově. Sice byli naštvaní na hodně věcí, ale že to dopadne takhle, tím byli zaskočeni.
"Politika? Osobní urážky a invektivy"
BT: Hodně lidí mluví o tom, že politika zhrubla, že o politické kultuře už se vlastně nedá mluvit. Vy jste v politice od roku 1994, v Poslanecké sněmovně od roku 98. Pociťujete nějaké zhoršení nebo je chování politiků pořád stejné?
Ve zkratce:
Miroslava Němcová
- Absolventka Střední zamědělské technické školy v Havlíčkově Brodě pracovala nejprve ve Statistickém úřadu. A to až do roku 1992, kdy se vrhla do komunální politiky. Stala se zastupitelkou ve Žďáru nad Sázavou, kde si v roce 1992 rovněž otevřela knihkupectví.
- Ve Žďáru trvale žije se svým manželem Vladimírem, který pracuje jak mistr ve žďárských strojírnách, vychovali spolu syna Pavla, který je lékařem.
- Do ODS vstoupila v roce 1992, o šest let později byla zvolená poprvé poslankyní, mandát dvakrát obhájila. Od roku 2006 je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V době, kdy byla strana v opozici, působila jako stínová ministryně kultury.
- V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu. V roce 2002 neuspěla v boji o křeslo předsedkyně ODS, byla však zvoelna místopředsedkyní. O toto křeslo přišla před dvěma roky.
Politika zhrubla zejména v posledních dvou letech. Všechno se v posledních dvou letech v Poslanecké sněmovně točí kolem osobních urážek a invektiv. Na druhou stranu: teď jsem si přečetla svoji oblíbenou brožurku z roku 1916, jmenuje se Jiný život. Je v ní popisováno, jak vypadá český poslanec tehdy ve Vídni: jak chodí do hospod, jak jeho žena nesmí chodit, které šantány v noci vymetá a jak tramvaj ráno musí zastavit neb na ulici leží český poslanec. Takže se mi zdá, že se ten svět až tolik nemění.
BT: Kdo za to zhoršování nejvíc může podle vás? Víte, kam mířím. Onen už zmiňovaný Mirek Topolánek a jeho nešťastná gesta leží v žaludku více lidem.
Mirek Topolánek je emotivní a mě jeho chování až tolik neuráží. S výjimkou facky fotografovi, to je úlet, to obhajovat nelze. Ale například David Rath nebo Jiří Paroubek dokáží být stejně nesnesitelní, David Rath tím, že je lékař, používá metod psychického trýznění lidí - že tohle té veřejnosti nevadí, tomu nerozumím.
"Můj muž feminista? Možná"
BT: Váš muž je příznivcem ODS?
Ano, je dokonce členem.
BT: Takže si povídáte o politice, když se vidíte?
On si chce povídat a já si nechci povídat. Musí počkat, až dostanu náladu.
BT: Radíte se s ním?
Hodně a zejména ve chvílích, kdy je mi úzko. To člověk tolik těch uší, očí a srdcí kolem sebe nemá a on je pro mne na prvním místě. Vím, že můžu přijít a zcela bezelstně ze sebe vyklopit úplně všechno a uvolnit si hlavu i tu tíži, kterou mám v sobě. Pomáhá mi neskutečně.
BT: Co říká na dnešní situaci v ODS?
Je otrávený a zklamaný. Je otrávený tím, že se vracejí komunisté, je otrávený, že se ODS hádá. A je otrávený i tím, že má dojem, že ženám, i když něco umí, prostor v politice dáván není. Tak teď prožívá takové dvouleté nepříliš radostné období. Pokud jde o politiku.
BT: Váš muž je feminista?
Určitě mě má hodně rád.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem Zde se dočtete, proč stáhla kandidaturu na šéfku ODS V této části pak říká, proč netouží po místě ve vládě |