Praha - Až bude chtít příště vedení ministerstva obrany či generálního štábu znát pravdu o tom, co si opravdu myslí lidé z velení armády o zahraniční a bezpečnostní politice Česka anebo třeba o chování důležitých spojenců, nedozví se vůbec nic. Nanejvýše jen samé lži. Domnívá se to alespoň přední český sociolog Jaroslav Sýkora.
Reaguje tak na únik utajovaného sociologického průzkumu na generálním štábu a jemu přímo podřízených vojenských útvarech, který zveřejnila televize Prima. Sýkora v nadsázce říká, že velení armády nyní na dlouhou dobu svým způsobem oslepne.
Z vynesených výsledků podle výzkumníků vyplývá, že bezpečnostní riziko představuje pro armádu, a tím i pro Česko, každý osmý zaměstnanec generálního štábu. A že třináct procent pracovníků této instituce zastává agresivní názory neslučitelné s hodnotami, na nichž stojí západní společnost. Každý dvacátý voják navíc chodí na demonstrace extremistů.
"Podobné i sebedrsnější zprávy o názorech lidí nemusí ještě vypovídat o rozkladu armády... a zpravidla také nevypovídají. Každá rozumná organizace si průzkumy zadává proto, aby mohla s jejich výsledky preventivně pracovat, v zárodku zachytit vznikající problémy a včas na ně reagovat. Pro chválu, že se to dělá dobře, v nich proto není místo," vysvětluje Sýkora, bývalý šéf Centra pro výzkum stresu, který spolupracuje s americkou i evropskou kosmickou agenturou.
Novináře chápe - dělali jen svou práci, avšak o motivu vynesení výsledků interního průzkumu si nedělá iluze. "Někdo se snaží účelově zdiskreditovat armádu a možná tím i ministra obrany Stropnického. A je to o to mrzutější, že ten někdo pochází z blízkého okruhu velení armády, anebo jde přímo o některého z generálů," dodává sociolog.
Jen velmi omezený okruh lidí měl totiž podle zjištění Aktuálně.cz přístup k výsledkům průzkumu, který si zadal ještě bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek a potvrdil ho po něm i jeho nástupce Petr Pavel.
O cíleném úniku informací je přesvědčen i ministr Martin Stropnický, podle něhož jde o úmysl s cílem poškodit armádu. "V době, kdy se množí ataky na Alianci a naše členství v ní, nemůže jít o náhodu," řekl ministr Aktuálně.cz.
Průzkumy se podobají rentgenu
Sýkoru příliš neznepokojují zjištění průzkumu, třeba že na štábu neexistuje jednoznačná podpora bezpečnostní politice ČR a každý čtvrtý zaměstnanec nesouhlasí se zahraniční politikou Česka, ani s jejími vojenskými postoji. Ani že za třetího největšího nepřítele Česka pak respondenti označili USA. "No a co? Jen to odráží poměry a názory lidí ve společnosti. Každý solidní kritický průzkum doprovázejí kromě zjištění i doporučení, jak s jeho výsledky pracovat, aby se situace změnila či alespoň zlepšila. Nejdůležitější je znalost reálné situace, aby na ni mohl zadavatel průzkumu reagovat. Ne ji lakovat narůžovo. Proto si také - podle toho, co vím - Picek a po něm i Pavel ten průzkum objednali," říká sociolog Sýkora.
Sociologické průzkumy srovnávají oslovení experti s nemilosrdným, avšak užitečným "rentgenem" zkoumané organizace. Armáda však nyní o takový rentgen jeho diskreditací na dlouho přišla. Skupina výzkumníků totiž 1615 vojákům a 816 zaměstnancům generálního štábu slíbila, že jejich odpovědi nebudou zneužity a rovněž jejich jména zůstanou utajena. Tento slib či jistota vzaly nyní - samozřejmě i s důvěrou v armádní sociology a psychology - za své. Všichni přitom patří podle ujištění Sýkory k českým špičkám v oboru.
Kompetentní armádní složky se podle vyjádření ministra Stropnického úniku informací intenzivně věnují. Vyšetřování rozjeli i vojenští zpravodajové.