Vojáci chodí na demonstrace extremistů, ukázal průzkum. Se Stropnickým to proberu, slibuje Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2015 13:13
Interní výzkum ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací. Vicepremiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš chce o výsledcích jednat se svým spolustraníkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým. Průzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Vicepremiér a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš chce jednat se svým spolustraníkem a ministrem obrany Martinem Stropnickým o výsledcích interního průzkumu v armádě.

Řekl to v Partii na TV Prima. Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací.

Zhruba polovina vojáků by podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky a asi pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací, plyne z průzkumu.

Každý druhý voják má prý také kolegu nebo kolegy, kteří jsou v exekuci, a 30 procent vojáků by mělo problém s výdajem 5000 korun.

Průzkum zadal Picek

Interní výzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, uvedla televize. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů.

Z výsledků také vyplynulo, že 86 procent vojáků znepokojuje byrokratická zátěž a 83 procent korupce. Šest procent vojáků se setkává s korupcí pravidelně na svém vojenském útvaru a 26 procent se s ní setkává v armádě jako v celku.

"Bude mě zajímat, kdo to dělal, bude mě zajímat, za jakých okolností a jak se formulovaly ty otázky a bude mě samozřejmě zajímat, jak se na to dívá generální štáb," řek Primě Stropnický.

"Protože podle toho, jak já znám ty lidi, tak mně ty odpovědi nesedí," dodal. Zveřejnění výsledků průzkumu označil za totální selhání.

"Není to dobrá vizitka"

Babiš řekl, že je překvapen. Podle něj to musí Stropnický řešit. "Určitě s ním o tom budu mluvit, protože to není dobrá vizitka," řekl.

Pozastavil se nad tím, že by vojáky trápily exekuce; podle něj jsou jejich odměny i výsluhy slušné. Připomněl, že vláda přidala peníze i na provozní výdaje armády. "My tu armádu určitě potřebujeme a její stav není ideální," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy