Praha - Vysocí soudní činitelé dosud ignorují pokyn ministerstva spravedlnosti, aby se přestali angažovat ve fotbale. Ale nejen v něm.
Ministerstvo před časem vyslalo soudcům jasný signál, že si nepřeje, aby ve svém volném čase působili v různých sdruženích, v nichž se mohou zrodit právní spory, o kterých později už jako soudci rozhodují. Ačkoli ministerstvo zveřejnilo své stanovisko už 13. září, většina soudců své fotbalové posty dosud neopustila.
Pospíšilův úřad reagoval na stížnost z fotbalového prostředí, že soudci pražského vrchního a městského soudu rozhodují kauzy Fotbalové asociace České republiky a přitom zasedají v jejích orgánech.
Aktuálně.cz zjistilo, že jde například o soudce Vrchního soudu v Praze Stanislava Bernarda, Lubomíra Klimáčka a Karla Podolku, ale také soudce Městského soudu v Praze Pavola Piknu.
Bernard je předsedou Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR, jejímž členem je i Pikna. Klimáček zasedá v disciplinární komisi. A Podolka pracoval v Odvolací a revizní komisi. Jako jediný ze zmíněných v posledních týdnech fotbalovou funkci opustil. Zmíněný Pikna pak svoje členství v arbitrážní komisi pozastavil, s tím, že o stanovisko k celé věci požádal Soudcovskou unii.
Arbitrážní, disciplinární či odvolací a revizní komise fotbalové asociace rozhodují zhusta případy, v nichž se točí milionové částky. Mnohé z nich se pak z fotbalového prostředí přesouvají do soudních síní. "A přestože pak ty kauzy třeba řeší jiní soudci než na fotbalové půdě, platí, že se s nimi dobře znají, jsou to jejich kolegové z kanceláře," upozorňuje podnikatel Michal Vejsada, jehož stížnosti adresované ministerstvu spravedlnosti problém soudců v orgánech fotbalového svazu otevřely.
Vejsada je stoprocentním vlastníkem klubu FC Bohemians Praha, který skončil v konkurzu.
Soudce Bernard: Léta to nikomu nevadilo
Ministerstvo spravedlnosti se ve svém stanovisku opírá o zákon o soudech a soudcích. Podle něj nesmí soudce působit jako rozhodce nebo zprostředkovatel řešení právního sporu. "Z tohoto obecného ustanovení vyplývá, že soudce nesmí působit ani v orgánech právnických osob, do jejichž působnosti spadá řešení právních sporů," píše Pospíšilův úřad.
Barcelona v Praze
Fotbal ve vrcholné podobě: FC Barcelona a její pražské utkání v Lize mistrů s Viktorií Plzeň
"To stanovisko znám a naprosto s ním nesouhlasím. V orgánech fotbalového svazu působím 17 let a nikdy to nikomu nevadilo," reaguje Stanislav Bernard, který je šéfem fotbalové arbitráže a zároveň místopředsedou pražského vrchního soudu. "Musí se o tom vést diskuse, už jsem o tom hovořil s panem ministrem a sdělil jsem mu, že s tím nesouhlasím. Otakar Motejl, někdejší předseda Nejvyššího soudu, léta zasedal v arbitrážní komisi basketbalového svazu a jak byli všichni spokojení."
Bernardův nadřízený, předseda pražského vrchního soudu Vladimír Stibořík, naznačil, že stanovisko ministerstva nebere na lehkou váhu: "O té věci víme, vyzvali jsme ty, kterých se to týká, k vyjádření. Celou věc, předpokládám, vyřešíme v průběhu listopadu."
Fotbalový mluvčí: Třeba se to stanovisko změní
Fotbalová asociace zachovává neutrální postoj.
"Je to v první řadě věc těch osob, kterých se to týká, tedy soudců. A jejich osobního rozhodnutí. Někteří z nich byli do svých funkcí zvoleni přímo valnou hromadou, takže výkonný výbor ani nemá pravomoc je z jejich funkcí odvolávat. Ani u těch ostatních bych takový postup nevnímal jako vhodný. Jak už jsem zmínil, záleží na jejich stanovisku, možnost odstoupit z funkce samozřejmě mají," říká Jindřich Rajchl, místopředseda fotbalového svazu.
"Ono se také mluví o tom, že celé to stanovisko ministerstva je názorem jen jednoho z náměstků pana ministra. A celá věc by se v určitém čase mohla změnit," dodává Jaroslav Kolář, mluvčí fotbalové asociace.
Na podkladě Vejsadových stížností ministerstvo spravedlnosti příslušným soudům důrazně doporučilo, aby jejich soudci ukončili činnost ve fotbalových orgánech, už letos v červnu. Vzhledem k tomu, že to se soudci ani nehnulo, objevilo se v září stanovisko ministerstva na webových stránkách úřadu v podobě jakési urgence.
Zatím fotbal opustil jen soudce Karel Podolka, před kolegy v komisi však údajně udal jiné důvody odchodu nežli stanovisko ministerstva. "Pan dr. Klimáček se jeden čas přestal zúčastňovat zasedání disciplinární komise, ale teď už na ně zase dochází," podotkl mluvčí svazu Jaroslav Kolář.
Vejsada: Fotbalová arbitráž? To je popravčí četa
Hlavní stěžovatel Vejsada má spadeno zejména na Bernardovu arbitrážní komisi. "Představitelé klubů jí přezdívají popravčí četa," tvrdí Vejsada.
Přinejmenším jeden verdikt zmíněného orgánu vzbudil v poslední době nemalý ohlas. Či spíše úžas. Arbitráž totiž konstatovala, že Viktoria Žižkov sice má nárok na 6 milionů korun od Baníku Ostrava za neplnění smluvních podmínek kolem přestupu hráčů Hušbauera a Koukala. Zároveň však dodala, že Baník nemá povinnost tuto smluvní pokutu zaplatit. Zdůvodnění? "V českém fotbalovém prostředí je nelehká ekonomická situace."