Němeček posílá do Bohnic kontrolu. Chce zjistit, co předcházelo vraždě na Andělu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2016 15:16
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček posílá do psychiatrické léčebny v Bohnicích kontrolní tým. Ten má prověřit, jak personál nemocnice postupoval v případě ženy, která se v zařízení léčila a ve čtvrtek v obchodním centru v Praze na Andělu ubodala ženu. Tříčlenný kontrolní tým povede náměstek ministra pro ekonomiku a přímo řízené organizace Petr Landa. "Úkolem týmu je na místě shromáždit informace o postupu Psychiatrické nemocnice Bohnice," upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.
Svatopluk Němeček.
Svatopluk Němeček. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Postup Psychiatrické nemocnice Bohnice v případě ženy, která ve čtvrtek zavraždila v pražském obchodním centru Nový Smíchov jinou ženu, prošetří kontrolní tým. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) do něj jmenoval svého náměstka Petra Landu, ředitelku odboru zdravotních služeb Martinu Novotnou a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla. Vražedkyně byla v den útoku z Bohnic propuštěna, měla léky i kontakt na ambulantního psychiatra, který ji měl převzít do péče.

Ministr po loňském útoku bývalého psychiatrického pacienta trpícího bludy, který v Horní Bříze zabil knihovnici, řekl, že zcela vyloučit útok bývalého psychiatrického pacienta nelze, protože nikdy není možné najisto říct, že už je vyléčen. Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.

Podle ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice Martina Hollého nelze garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity vůči ostatním lidem nejen u nemocných, ale ani u zdravých lidí.

Zástupci institucí a organizací, jež pacientům a jejich rodinám pomáhají, varovali před tím, že Česko nemá ucelený systém péče o lidi s duševním onemocněním. Služeb, s jejichž pomocí by se mohli třeba schizofrenici začlenit zpět do běžného života, je podle nich nedostatek.

Vláda počátkem měsíce schválila novelu zákona o specifických zdravotních službách, která má zajistit lepší dohled nad lidmi v ochranném léčení. Zdravotnická zařízení by měla hlásit, pokud pacient nechodí na kontroly nebo léčbu nenastoupí.

Psychiatr a někdejší ministr zdravotnictví Ivan David vidí hlavní problém v tom, že systém ambulantní péče o duševně nemocné se v Česku rozpadl. Nemocní jsou podle něj mimo kontrolu, léčba je nedůsledná. Zrušena totiž byla povinnost pro psychiatry postarat se o pacienta ze své spádové oblasti. Možnost vzniku registru a sledování těchto pacientů napadají organizace na ochranu lidských práv.

V České republice se v roce 2013 (rok, z něhož jsou nejnovější dostupná data) léčilo v psychiatrických ambulancích 603 205 lidí, poskytnuto jim bylo 2,896 milionu vyšetření a ošetření, o dvě procenta víc než v roce předchozím.

Podle kritiků mají lékaři málo času na rozpoznání problémů, pacientů je hodně. Psychiatrickou péči zajišťuje v ambulancích 730 psychiatrů, ve všeobecných nemocnicích 140, v psychiatrických nemocnicích 560.

Reforma psychiatrické péče počítá s posílením kapacit ambulantní péče, komunitních služeb pro pacienty žijící v domácím prostředí a modernizací léčeben. V návrhu jsou i týmy, které by jezdily za pacienty. Ministerstvo má projekt na vznik prvních pěti center duševního zdraví, která mají tvořit mezistupeň mezi hospitalizací a ambulantní péčí. Pro případ většího zájmu má ministerstvo v záloze projekt na dalších 15 center.

Psychiatrie dostává ročně kolem deseti miliard z 250 miliard korun, které na zdravotní péči vydávají zdravotní pojišťovny. Na pilotní projekty zavádění center duševního zdraví se počítá z evropských fondů s 1,2 miliardy korun a na investice s 2,2 až 2,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy