Praha – Ministerstvo školství proplatí téměř tři desítky sportovních projektů za více než 200 milionů korun, které letos v létě zpochybnila část členů Národní rady pro sport.
Proplacení stavby či oprav některých českých sportovišť ministerstvo zastavilo poté, co si na ně stěžovali poslanci a členové rady Jiří Holeček (ANO) a Karel Pražák (Úsvit). Část z plánovaných investic kritizovali jako neúčelné, jiné byly předloženy na poslední chvíli.
Mezi pozastavenými projekty jsou například investice do Sportcentra v Nymburku celkem za 23 milionů korun, opravy areálu Tenisového klubu Sparta Praha za 24 milionů nebo přestavba znojemského fotbalového stadionu za 40 milionů.
Kontroverzní dotace mají jít například organizacím pod vedením dlouholetého specialisty na inkasování státních dotací a sponzorských příspěvků od státních firem Miroslava Černoška nebo pražského advokáta a vlivného muže českého sportu Miroslava Jansty.
Komu ministerstvo přilepší?
- Česká basketbalová federace - IT systémy za 5 milionů a dvě auta za milion
- 1. SC Znojmo - rekonstrukce stadionu za 40 milionů
- Česká unie sportu - investice do Sportcentrum Nymburk za 23 milionů
- Tenisový klub Prostějov - rekonstrukce areálu za 12,5 milionu
- Autoklub ČR - rekonstrukce sídla za 9,6 milionu
- HC Oceláři Třinec - rekonstrukce haly za 40 milionů
- Tenisový klub Sparta Praha - úpravy areálu za 24 milionů
- Centrum sportu ministerstva vnitra - úpravy areálu za 40 milionů
"Vše jsme pečlivě prověřili a ukázalo se, že k žádnému pochybení nedošlo. Peníze budou vyplaceny,“ sdělil deníku Aktuálně.cz ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ministerstvo rozhodlo o vyplacení peněz v tichosti a Národní radu pro sport vůbec neinformovalo.
"Opakovaně jsem se na to dotazoval a nic mi neřekli. Když jsem se tu informaci dozvěděl, chtěl jsem po ministerstvu oficiální zápis o kontrole projektů a žádný jsem nedostal,“ kritizuje postup ministerstva Holeček.
Náměstek Jan Zikl, který má dotace na starosti, se o průběhu kontroly s novináři bavit nechce. Tiskové oddělení ministerstva na dotazy, zda ministerstvo zkontrolovalo žádající sportoviště přímo na místě, kdo konkrétně za audit zodpovídá a zda je k dispozici oficiální zpráva, neodpovědělo.
Holeček některé žadatele o státní příspěvek v minulých měsících navštívil sám a s výsledkem spokojený nebyl. "Nevím například, proč dávat 7 milionů na nové oplocení u tenisového klubu Prostějov, když je ten plot naprosto v pořádku,“ uvedl jako jeden z příkladů Holeček.
10 milionů za nábytek
Stejně tak kritizuje, že by měl stát zaplatit vybavení hotelových pokojů v nymburském Sportcentru za 10 milionů korun, když ho jeho majitel – Česká unie sportu – zčásti komerčně pronajímá. Naopak nic nenamítá proti další investici do tohoto areálu, a sice opravy podlahy v hale za více než 6 milionů, která podle něj na rozdíl od hotelového vybavení opravdu poslouží sportovcům.
Miliony má dostat také Autoklub ČR, který si za ně opraví strojovnu v domě v centru Prahy, který taktéž komerčně pronajímá. Desítky milionů spolknou rekonstrukce fotbalového stadionu ve Znojmě či toho hokejového v Třinci. Basketbalový svaz, vedený Janstou, si za erární milion plánuje koupit dvě auta.
Podle Chládka je kritika členů rady bezpředmětná a žádosti byly naprosto transparentní. "Pan Holeček neměl pravdu. Je to asi nějaká jeho forma sebeprezentace,“ vzkázal poslancovi.
Jediným ze zpochybňovaných projektů, který na peníze nedosáhne, je tak oprava tenisové haly v Buly Aréně v Kravařích, kterou spoluvlastní bývalý trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Stát v minulosti na areál přispěl 80 milionů korun, teď majitelé neúspěšně žádali o dalších osmnáct.
Nejde o jedinou spornou pomoc sportovcům, kterou Chládek rozjel. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ještě letos chtěl ministr přidat sportovním organizacím čtvrt miliardy korun, s nápadem ale narazil u premiéra Bohuslava Sobotky a vysokých škol. Téměř polovinu peněz, přesně 118 milionů, hodlal vzít z rozpočtu právě univerzitám.
"Sport je dlouhodobě podfinancovaná oblast. Již v minulosti jsem slíbil, že prostředky na něj budou navýšeny,“ obhajuje svůj plán Chládek. Peníze, které chtěl poslat sportovním organizacím, podle něj vysoké školy stejně nestihnou letos vyčerpat.
Akci ale zastavil premiér Sobotka ještě předtím, než se vůbec stačila dostat do vlády. V návrhu totiž o tom, že vysoké školy peníze nestíhají čerpat, není ani slovo. Zato se v něm píše, že je potřeba podpořit sport i za cenu "odsunutí či omezení některého jiného, méně naléhavého úkolu“.
"Přesuny v kapitolách jsou možné pouze v případě, že se skutečně nestíhá čerpat. Doporučil jsem proto panu ministrovi, aby návrh stáhl z programu vlády a nejdříve předložil analýzu, že tomu tak skutečně je,“ uvedl Sobotka.
Peníze univerzitám zůstanou
Na ministerstvo se obrátili také rektoři některých univerzit, kteří s převodem peněz nesouhlasili. Chládek však tvrdí, že jde jen o nedorozumění a školám by peníze příští rok zase nahradil.
"Pokud bychom ty prostředky převedli do sportu, příští rok bych navrhl, aby se ty samé peníze přesunuly z kapitoly sport zpátky do kapitoly vysokých škol,“ sliboval Chládek.
Od návrhu však přesto po kritice couvl. Vysokým školám se peníze převedou na příští rok a do sportu půjde jen zhruba 150 milionů, které ministerstvo školství ušetřilo při provozu nebo z peněz původně plánovaných na spolufinancování projektů z Evropské unie. Vláda dostane pozměněný návrh na stůl v pondělí.
Podle Chládka si peníze rozdělí jednotlivé sportovní svazy na financování běžného provozu. Část půjde také na podporu celonárodních kampaní propagujících sport. Jde třeba o akci "O pohár ministra“.