Praha - Experti ministerstva spravedlnosti chystají změnu v trestním zákoníku. Nově by se pachatel, který pomůže policie a bude svědčit proti svým dřívějším komplicům, dočkal mírnějšího trestu. Institut korunního svědka se má stát součástí nového trestního zákona, který může jít ještě letos do sněmovny.
Korunní svědky v současné době využívá několik evropských zemí včetně Slovenska. K využití korunního svědka by policie sáhla u zvlášť závažných trestných činů. Těmi jsou například obchod s drogami, terorismus či korupce.
"Pomohl by hlavně u těch nejzávažnějších případů, kde je nouze o důkazy. A kde by stačil jeden rozhodující svědek, aby se podařilo případ vyřešit," vysvětluje pro Hospodářské noviny náměstek pro legislativu František Korbel.
Lidé, kteří se rozhodnou vypovídat proti spolupachatelům, by se nedočkali úplné beztrestnosti. Soud by však přihlédl k tomu, že
spolupracovali s policií, a mohl by jim uložit výrazně nižší trest. Takový trest by soudce mohl snížil i pod hranici, kterou u konkrétních trestných činů stanovuje současný trestní zákon.
Takovýmto prostředkem, jak efektivněji zajistit spravedlnost, se sněmovna již zabývala. Návrh sociálnědemokratické vlády ale vetoval prezident Václav Klaus a sněmovna už nedala dohromady dostatek hlasů, aby veto přehlasovala.
Tehdejší opoziční ODS se stavěla proti. Nyní chce institut korunního svědka zavést ministerstvo pod vedením právě občanskodemokratického ministra.