Minář se vrátil na Letnou: Přišel jsem se projít, abych rozdýchal počínání vlády

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 4. 2020 19:10
Předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář se ve středu navečer vrátil na Letnou, kde jeho spolek uspořádal loni dvě mohutné demonstrace s více než 250 tisíci účastníky. Tentokrát si kvůli vládním zákazům vyšel jen na "procházku". S sebou měl transparent, stejně jako další stovky lidí, kteří na Letnou přišli vyjádřit nesouhlas s kroky vlády. Protestovalo se i v Brně.
Mikuláš Minář na "procházce" s transparentem proti premiéru Andreji Babišovi
Mikuláš Minář na "procházce" s transparentem proti premiéru Andreji Babišovi | Foto: Radek Bartoníček

Žádné davy lidí, žádná demonstrace. Na Letenské pláni, loni dvakrát zaplněné čtvrt milionem kritiků vlády Andreje Babiše, byly tentokrát "jen" stovky lidí. Hlavní muž loňské demonstrace, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář, se procházel po Letenských sadech, kousek od rozlehlé pláně, v ruce měl transparent proti Babišově vládě a na ústech vládou nařízenou roušku.

"Přišel jsem, protože už potřebuji na čerstvém vzduchu rozdýchat to, co vláda dělá v posledních dnech. Je to zmatek, je to chaos," sdělil Aktuálně.cz Minář, který se po celou dobu držel několik metrů od davu dalších lidí, kteří přišli rovněž protestovat.

Minářovi podle jeho slov nejvíce vadí špatná komunikace vlády, která podle něj vyvolává v lidech strach a zmatek. "Myslím, že v tuto chvíli je nejdůležitější  otázka, jestli jsme se dobře připravili na to, že až uvolníme opatření, tak musíme mít velmi dobře vychytaný koncept masivního testování, chytré karantény a dobré komunikace, protože pokud toto podle odborníků nemáme, tak je velké riziko, že přijde druhá vlna, která by měla ještě drastičtější následky," řekl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii. 

Na dotaz Aktuálně.cz, jak si podle něj teď jeho spolek stojí u veřejnosti, odpověděl, že posouzení nechá spíše na ní. "Já nevím. Když vypukla krize, tak jsme začali pomáhat, rozjeli jsme Mapu pomoci, kterou navštívilo 300 tisíc lidí a propojila více jak dva tisíce lidí, kteří chtěli pomáhat a pomoc potřebovali. Zároveň dál hlídáme to, aby vláda nouzový stav nezneužívala, aby se nesnažila prosadit něco pod rouškou koronaviru," uvedl Minář, který se na transparentu ptal, "jak dopadnou ti, co nemají číslo na Babiše?" 

Bojujete za ruské, nebo čínské zájmy? ptali se demonstranti

Mikuláš Minář se ocitl před kamerami a fotoaparáty poprvé od prvního březnového dne, kdy na Hradčanském náměstí spolek pořádal akci s názvem "Postavme se rozvratu institucí!" 

Vzhledem k trvajícímu nouzovému stavu a dalším opatřením kvůli koronavirové pandemie, kdy není možné pořádat žádná větší shromáždění, oznámil jen "procházku" parkem. Byť se na celé akci nakonec shromáždilo poměrně velké množství lidí, policisté se s organizátory na začátku v klidu domluvili a všemu jen přihlíželi. 

Lidé se setkali na jednom místě především ve chvílích, kdy své transparenty pokládali na písčitou půdu Letenské pláně. "Udržujte, prosím, odstup," nabádali je megafonem organizátoři. Texty na transparentech většinou mířily na rozhodnutí vlády i napjaté vztahy s Ruskem a Čínou. "Za čí zájmy bojujete? Čínské, nebo ruské? Kdy začnete konzultovat rozhodnutí s těmi, kterých se týkají? Lží už bylo dost! Proč si sem pouštíme ruské a čínské vyděrače a vrahy? Kdy začnete testovat chytře?" říkaly některé texty. 

Z Letenské pláně vyšel Minář osamoceně ke Kramářově vile, kam po několika minutách zamířili také demonstranti. Přitom někteří psali křídou na chodník další kritické vzkazy vládě. Po více než hodině celá akce skončila.

Minář touto "procházkou" zároveň odstartoval akci s názvem "Ptáme se vlády". Zájemci se mají vyfotit nebo natočit s otázkou, kterou by chtěli vládě položit, a následně příspěvek umístit na sociální sítě. Minář už několik otázek za sebe sepsal minulý týden, když akci na Letné oznamoval. 

"Proč jste už v lednu odmítli projednávat hrozbu epidemie koronaviru a stav ochranných pomůcek, což navrhla opozice? Proč se hned na začátku vyhlášení nouzového stavu nezřídil krizový štáb, jak je to stanoveno zákonem? Proč se neřídíte pandemickým plánem České republiky?" ptal se Minář a přidal ještě dalších 22 otázek, mezi nimiž nechyběly ani dotazy na "vychvalování" Číny nebo některé podezřelé zakázky. 

"Proč se náš stát v uplynulých 'tučných létech' nepřipravoval na 'léta hubená'? Proč jsou ekonomická záchranná opatření ušitá na míru velkým korporacím typu Agrofertu? Proč dáváte drobným živnostníkům a OSVČ jen držhubné namísto pravidelné podpory, která by jim umožnila udržet živnosti? Proč jste se, pane Babiši, v takto kritické době snažil zbavit svého střetu zájmů skrze návrh zákona o evidenci skutečných majitelů předložený do vlády, místo toho, abyste věnoval všechen svůj čas pandemii?" pokračoval Minář, který jeden dotaz směřoval i na prezidenta Miloše Zemana: "Proč jste obklopen poradci Nejedlým a Mynářem, kteří jsou proslulí nejen vazbami na Rusko a Čínu, ale také porušováním karantény a bezpečnostních předpisů?"

Štafetu pro demokracii přerušil koronavirus

Nebýt koronavirové epidemie, tak by Milion chvilek pro demokracii pořádal řadu akcí v krajských městech. Na začátku března totiž spolek rozjel "Štafetu pro demokracii", v rámci které pořádal setkání lidí a kulturní vystoupení.

"Cílem štafety je dostat na světlo reálné, závažné problémy naší země, často spojené s vládou Andreje Babiše, informovat o nich veřejnost a nastínit možná řešení. Chceme dát lidem naději a motivovat je ještě víc k vlastní aktivní práci na obranu demokracie - k chvilkám pro demokracii. Ukážeme lidem, co mohou dělat, jak se zapojit, s kým spolupracovat a jak mohou šířit informace. Štafeta také vytáhne na světlo neřešené problémy regionů před podzimními krajskými volbami a dá politikům šanci se jich chopit," vysvětlovali lidé z Milionu chvilek důvody pro pořádání Štafet pro demokracii.

Koncem února proběhla první štafeta v Plzni a na začátku březnu druhá v Jihlava. Na další místa už nedošlo, spolek akci přerušil. Podle původních plánů měla celé série končit 2. června v Praze. Jak budou organizátoři dál postupovat, nebylo zatím oznámeno.

Spolek ale ve své činnosti pokračuje dál, na Facebooku například komentuje veřejné dění ostrou kritikou vládního počínání. "Vláda od začátku působí dojmem, jako by všechna pravidla pro omezování základních práv s příchodem pandemie přestala platit. S opatřeními přichází doslova za pět minut dvanáct, chaoticky, bez plánu, bez adekvátního zdůvodnění, na hraně nebo i za hranou zákona," stojí mimo jiné v prohlášení.  

Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele. Spolek kritizuje Babiše za nedodržování předvolebních slibů, střet zájmů nebo stíhání pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. 

Proti vládě a opatřením se protestovalo i v Brně

Několik desítek lidí se navečer sešlo také v brněnských Denisových sadech, aby protestovali proti vládě a jejím podle nich chaotickým krokům v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Organizátor Ondřej Zeman z iniciativy Společně Brno nahrál videovzkaz vládě a vyzval přítomné, aby zatím trpělivě nosili roušky, ale nemlčeli k tomu, co se jim nelíbí.

Na transparentu, který Zeman přinesl, měl otázku, proč se vláda klaní za zdravotnický materiál totalitní Číně a téměř mlčí o pomoci Evropské unie či Tchaj-wanu. Transparenty si přinesli i další lidé, kteří vyčítali vládě nesrozumitelnost a chaotičnost při vydávání vládních opatření, skutečnost, že "projedla" předešlá ekonomicky úspěšná léta a nepřipravila republiku na léta chudá, která přicházejí. Netypický protest, při němž lidé stáli maximálně ve dvojicích či trojicích a drželi od sebe minimálně dvoumetrové odstupy, trval zhruba 20 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy