Miliony nebezpečných baterií leží doma. Nebo na skládce

Pavel Baroch
24. 5. 2009 17:50
Každý Čech vloni v průměru vytřídil jenom 1,5 tužkové baterie
Odzvoní běžným bateriím?
Odzvoní běžným bateriím? | Foto: Wikipedie

Praha - V obchodech se vloni prodalo na 100 milionů tužkových baterií či monočlánků. Ovšem jen jedenáct až dvanáct procent po jejich vybití skončilo tam, kde měly - v tříděném odpadu.

"Každý Čech průměrně odevzdal 1,5 tužkové baterie," konstatoval na mezinárodním kongresu Zpětný odběr Petr Kratochvíl ze společnosti Ecobat, která v zemi organizuje sběr a recyklaci použitých baterií všech typů.

Právě u malých, spotřebních baterií a akumulátorů má Česko největší mezery. Ročně se sice recykluje asi 85 procent baterií, ovšem naprostou většinu tvoří autobaterie a speciální průmyslové baterie. V případě "domácích" baterií se vloni vytřídilo jen něco přes desetinu.

"V každé domácnosti v republice se v tuto chvíli nachází průměrně deset použitých baterií. To znamená, že 38 milionů použitých baterií se povaluje v nejrůznějších krabičkách, šuplících a podobně v našich domácnostech," upozorňuje Kratochvíl.

Foto: MŽP

Olovo ohrožuje děti

A to je ještě ta příznivější varianta. Miliony baterií už mohly skončit na skládkách nebo ve volné přírodě, odkud se z nich při korozi mohou uvolňovat jedovaté olovo či kadmium.

Oba kovy neškodí jen přírodě, ale i lidskému zdraví. Kadmium poškozuje játra a ledviny, je prokazatelně rakovinotvorné. Olovo je nebezpečné především pro děti, může zpomalovat jejich zdravý vývoj.

Kovy v bateriích tvoří 60 až 80 procent jejich hmotnosti. Recyklací baterií se dosáhne energetických úspor, které se vyrovnají celoroční spotřebě několika desítek domácností.

Recyklace se musí zdvojnásobit

Loňský výsledek - 331 tun vytříděných tun baterií - je přitom nejlepší od roku 2002, kdy se v Česku sběr vybitých akumulátorů organizuje.

"Rozhodně to nestačí," konstatuje Petr Kratochvíl z Ecobat. Přidat musíme právě v třídění malých monočlánků. Evropská unie požaduje, aby Češi v roce 2012 vytřídili dvojnásobek současného množství - tři tužkové baterie na osobu.

"Tento cíl je reálný," věří Kratochvíl. Pomoci má například výrazné zvýšení míst, kde lidé mohou vybité baterie odevzdávat. V současnosti jich je bezmála 10 tisíc, do tří let by jich měl být dvojnásobek.

 

Právě se děje

Další zprávy