Milionový tunel? Policie začala vyšetřovat Okamurův Úsvit

Lucie Stuchlíková Petr Koděra Lucie Stuchlíková, Petr Koděra
8. 4. 2015 15:31
Účetnictvím rozhádané strany se v březnu začala zabývat pražská hospodářská kriminálka.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala.
Zleva Tomio Okamura, Marek Černoch a Radim Fiala. | Foto: Hnutí Úsvit

Praha – Po otevřených hádkách, kdy si členové sněmovního hnutí Úsvit přímé demokracie i přes média vyhrožovali policií a podávali na sebe trestní oznámení, se ani nedalo čekat nic jiného. Detektivové z Prahy 1 se pustili do vyšetřování stranického účetnictví. O peníze devítihlavého politického uskupení se zajímají kvůli podezření, že členové ze stranických účtů vytunelovali miliony korun.

Kdy policie vyšetřovala peníze stran

ODS + ČSSD
Někdejší šéf Škody Plzeň Lubomír Soudek přispěl ODS i ČSSD, avšak ve stranických účtech o tom nebyla znímka. Kvůli milionovému daru pro ODS z roku 1994 šla před soud plzeňská manažerka strany Olga Heligová, pro nedostatek důkazů ale byla zproštěna viny. Podobně dopadl i případ ČSSD. Policie sice stíhala za zpronevěru Josefa Kroftu, Soudkovu pravou ruku. Podnikatel totiž tvrdil, že po Kroftovi poslal v roce 1998 tři miliony Miroslavu Šloufovi, bývalému poradci Miloše Zemana, tehdy ještě premiéra. Krofta vše zapřel a jeho stíhání bylo zastaveno.

Miroslav Sládek
Někdejší lídr republikánů byl podezřelý, že ze stranického účtu vyvádí desítky milionů. Policie ale nikdy toky peněz neobjasnila. Sládka později soudy potrestaly dvouletou podmínkou za předlužení strany. Sládek dnes jako soukromá osoba dluží stovky tisíc korun a čelí exekucím.

TOP 09
Detektivy v roce 2012 zajímalo financování TOP 09. Sponzoři strany údajně získali zakázky ministerstva práce, kde šéfoval Jaromír Drábek. Vyšetřování ale neprokázalo porušení zákona.

"Vyšetřovatelé v březnu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry ze strany neznámého pachatele," potvrdila bez dalších podrobností policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vyšetřování odstartovalo trestní oznámení Tomia Okamury - předsedy rozštěpeného hnutí, který bojuje o moc s opozicí pod vedením šéfa poslaneckého klubu Marka Černocha a tajemníka Jana Zilvara.

Ani Okamura však nechce sdělit, co policii napsal a jak a kam přesně z hnutí peníze zmizely. "Ohrožoval bych tím vyšetřování,“ vzkázal jen přes svou asistentku Annu Kočicovou.

Není ovšem žádným tajemstvím, že Okamura má spadeno především na faktury z kampaně ke komunálním volbám. Nelíbí se mu například smlouvy se společností Beton & Print, z nichž některé podepsali poslanci za Věci veřejné. A kritizuje také faktury společností Creato a DI Stavby, které jsou napojené na někdejšího "véčkaře" Vítězslava Janků, nynějšího asistenta poslance Jiřího Štětiny.

Podle Okamury šlo o tunelování peněz hnutí. Z toho samého ovšem vlastního šéfa obviňují "pučisté". Těm se nelíbí, že Okamura uzavřel smlouvu sám se sebou nebo že nechal posílat miliony firmám za vlastní propagaci.

Sám jsem nic nepodepsal

Okamura už na policii vypovídal. Vyšetřovatelce prý dal dobrou radu - ať si od "pučistů" nechá předložit "jedinou fakturu, kterou podepsal jen on sám". Podle Okamury žádná neexistuje, protože všechno, pod co připojil svůj podpis, společně s ním podepisoval jeho dnešní oponent Zilvar.

Ostatní klíčové hráče zatím policisté nevyslechli. Nikdo nás zatím nekontaktoval, odpověděli svorně Černoch, Zilvar i Okamurův spojenec Radim Fiala.

Spory v Úsvitu, které trvají už několik týdnů, nedávno vyústily v Okamurovo vyloučení z poslaneckého klubu. Ten postupně začali opouštět také nezávislí poslanci, část z nich plánuje založení nové strany Národní zájem.

 

Právě se děje

Další zprávy