Ostrava - Kdo chce mít dítě na táboře v bezpečí, udělá nejlíp, když je vyšle někam do Moravskoslezského nebo Olomouckého kraje. O všech letních dětských táborech tu mají přehled hasiči. Mají GPS souřadnice tábořišť i kontakt na vedoucí.
Ti se tak včas dozvědí o hrozícím nebezpečí v podobě vichřice, bouřky, přívalového deště nebo povodní.
Ve zbytku republiky se takové situace můžou stát nebezpečným zážitkem. Záchranáři mají jen kusé informace, kdy a kde přesně se tábory konají, a někdy tak mají problém na konkrétní místo trefit.
Hasičský záchranný sbor spolu s hygieniky přitom odhadují, že během letních prázdnin se na táborech vystřídá asi milion dětí. Jak jim však pomoci například v situacích, které přinesly prudké bouře hned začátkem prázdnin?
Už příští rok by se to mohlo změnit. Do systému, který právě testují hasiči na střední a severní Moravě, se zapojí i jejich kolegové v ostatních krajích.
Kde jsou tábory, hasiči netuší
Že se tábory konají na skutečně zastrčených místech, si v pondělí nad ránem vyzkoušeli hasiči na Klatovsku. Jeli vyprostit ze stanu dítě, na které se ve spánku zřítil ztrouchnivělý strom. Poslední metry museli absolvovat pěšky. Jak se na místo dostat autem, nevěděli.
"Máme sice od hygieniků seznam táborů, ale přesná lokalizace tam především u těch menších táborů chybí," potvrdila mluvčí hasičů Plzeňského kraje Alena Marešová.
Kdyby například hrozily povodně nebo se hnal orkán, hasiči tak ani nemůžou táborníky varovat. Vedoucí musí sledovat předpověď počasí, spoléhat se na starostu nejbližší obce, případně doufat, že na tábořiště dosáhne zvuk nejbližší výstražné sirény.
Děti budou v bezpečí od příštího roku
"Situace by se měla zlepšit se začátkem příštího roku. Spolu s hygieniky pracujeme na vytváření celorepublikové databáze dětských táborů, škol v přírodě a lyžařských výcviků," uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.
Databáze bude fungovat stejně jako ta na Moravě. Data ze svého pilotního projektu zdejší hasiči poskytnou Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru a ten postupně vytvoří celorepublikovou databázi táborů, kterou budou mít k dispozici lidé na tísňových linkách.
"Hygienici mají hlášené všechny takové akce, kterých se účastní víc než třicet dětí. GPS souřadnice těchto akcí a kontakty na vedoucí zadáváme do speciálního softwaru. Když pak na místo vyrážejí hasiči, stačí jim naťukat souřadnice do GPS navigace a dorazí v momentě až na místo," popsal mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
Jen v Moravskoslezském kraji se na pětadevadesáti táborech v létě zrekreuje přibližně sto tisíc dětí. Ty všechny jsou teď pod hledáčkem hasičů, kteří je varují před každým nebezpečím a také k nim v případě potřeby včas dorazí.