Miliardy v ohrožení. D8 se staví nezákonně, uznal soud

Pavel Baroch
6. 3. 2012 13:10
Úřady v roce 1994 chybovaly, stavba dálnice přes Středohoří se může protáhnout o roky
D8 přes Středohoří má neplatnou EIA.
D8 přes Středohoří má neplatnou EIA. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Ústí nad Labem - Dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České Středohoří se podle výkladu rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem staví od počátku nezákonně.

Soud po více než osmi letech uznal námitky ekologického sdružení Děti Země, že základní dokumenty ke stavbě - posouzení vlivu na životní prostředí - byly vydány v rozporu se zákonem, protože se k nim nemohla vyjádřit veřejnost.

Soudní verdikt může mít zásadní dopad na dokončení celé dálnice, které se může protáhnout o roky.

Ačkoli větší část z šestnáctikilometrového úseku přes Středohoří už je hotová, respektive rozestavěná, k posledním zhruba pěti kilometrům u Řehlovic ještě chybějí potřebná povolení.

Bez platných dokumentů posuzujících vliv stavby na životní prostředí (SEA a EIA) přitom není možné vydat územní rozhodnutí a stavební povolení.

100 metrů rozhoduje o 16 kilometrech

Krajský soud se sice nezabýval celou dálnicí přes Středohoří, ale pouze stometrovým úsekem u obce Bílinka u Lovosic, kde zrušil územní rozhodnutí. Jenže strategické dokumenty SEA a EIA, které byly podle soudu vydány v rozporu se zákonem, se netýkají jen tohoto krátkého úseku, ale celé dálnice.

Problémem je, že se na konci roku 1994 nemohla kvůli pochybení úředníků na ministerstvu životního prostředí k projednávanému ekologickému posuzování stavby dostatečně vyjádřit veřejnost.

"Soud uznal, že stanovisko EIA o hodnocení vlivů dálnice na životní prostředí bylo v listopadu 1996 vydáno ministerstvem životního prostředí v rozporu se zákonem, neboť navázalo na stanovisko SEA z dubna 1995 vydané nezákonně bez účasti veřejnosti," řekl Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země.

Dnes po silnici, zítra po dálnici
Dnes po silnici, zítra po dálnici | Foto: Ondřej Besperát

Osm let soudních tahanic

Organizace přitom napadla územní rozhodnutí pro stometrový úsek dálnice u Bílinky už před více než osmi lety - v srpnu 2003. Krajský soud v Ústí nad Labem ovšem na jaře 2005 žalobu zamítl.

Jenže Děti Země uspěli s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, který v roce 2008 vrátil spor k novému projednání ke krajskému soudu.

Pak se celá záležitost opakovala. Krajský soud žalobu znovu zamítnul, ale správní soud vrátil spor znovu nazpátek.

V roce 2010 pak krajský soud z jiných důvodů zrušil územní rozhodnutí, takže úřady musely posléze vydat nový souhlas. Námitky proti SEA a EIA ovšem znovu odmítl. Až po dalších dvou letech ústecký soud uznal i pochybení při projednávání SEA a EIA v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Sto metrů dálnice už stojí

"Jsme samozřejmě velmi potěšeni, že soud konečně uznal naši žalobní námitku proti stanovisku EIA pro dálnici D8 přes České středohoří, i když spor řešil osm a půl roku," konstatoval Miroslav Patrik z Dětí Země.

Paradoxem je, že soudní verdikt už nemá na napadený stometrový úsek u Bílinky reálný vliv. Dálnice v tomto místě už totiž stojí.

"Pro nás je hlavně podstatné, že po více než patnácti letech čekání nám dal krajský soud konečně za pravdu, že ministerstvo životního prostředí v letech 1994 až 1995 vedlo proces SEA o výběru koridoru pro dálnici D8 nezákonným způsobem, neboť z něho byla vyloučena veřejnost, která tak nemohla podpořit variantu s dlouhým tunelem pod chráněnou krajinnou oblastí," sdělil Patrik.

69. kilometr D8, to je sjezd pro Ústí nad Labem.
69. kilometr D8, to je sjezd pro Ústí nad Labem. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Utratilo se už 7 miliard

Aktuální rozsudek ovšem může mít zásadní vliv na zbývajících pět kilometrů dálnice D8 u Řehlovic. Proti spojenému územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se už odvolala Společnost ochránců životního prostředí v Litoměřicích.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že rozsudek musí nejprve podrobně prostudovat a probrat se svými právníky, a pak se rozhodne, jak bude postupovat dál.

Pokud by se dokončení dálnice přes Středohoří zásadně prodloužilo, ohrozilo by to i účelnost investice. D8 přes CHKO České Středohoří vyjde na bezmála 16 miliard korun, přičemž zatím se utratilo více než 7 miliard. Na tento rok se počítá s dalšími 3,5 miliardami korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy