Miliardu z Bruselu inkasoval v Ústí politický kartel

Petr Holub
16. 1. 2012 6:00
Peníze od ministra školství Dobeše luxuje uzavřená skupina politiků a podnikatelů
Ministerstvo školství (na snímku šéf úřadu Josef Dobeš) pošle peníze na kraj. A pak se dějí věci.
Ministerstvo školství (na snímku šéf úřadu Josef Dobeš) pošle peníze na kraj. A pak se dějí věci. | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Skoro všechny dotace z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, za něž kromě krajských úředníků odpovídá i ministr školství Josef Dobeš, luxuje v Ústeckém kraji uzavřená skupina politiků a podnikatelů.

O přidělení dotací rozhoduje komise krajského úřadu, který je řízen sociálními a občanskými demokraty, a zmíněná zájmová skupina se prosadila pod záminkou spolupráce krajských politiků a Hospodářské komory.

Peníze zpravidla končí u čtyř mosteckých firem, které se jmenují Asista, Asistenční centrum, Rekvalifikační a informační centrum (RIC) a Seductus, a rozdělování peněz se účastní ještě chomutovské firmy Infinitia a SC-Bronco spolu s ostravskou společností Collegeconsulting.

Blízké vztahy k jejich majitelům mají zpravidla místní politici, jejichž straničtí kolegové o rozdělení vzdělávací miliardy rozhodují. Nejvíc se při čerpání peněz angažuje mostecká organizace ČSSD, vedlejší roli hraje chomutovská ODS, litvínovská buňka Věcí veřejných a také představitelé regionální strany Mostečané Mostu

To vše vyplývá z podrobné analýzy 117 projektů za miliardu korun, které v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Ústecký kraj dosud rozdělil.

Projekty, subdodávky, poradenství

Sedm výše jmenovaných firem získalo přímo třicet projektů za 350 milionů. Dostaly přednost před zavedenými institucemi jako jsou ústecká univerzita J.E.Purkyně nebo katolická Charita, které přes veškerou snahu nedostaly během tří let ani korunu.

Tím se však účast "silné sedmičky" při rozdělování vzdělávací dotace nevyčerpala.

Projekty za dalších 300 milionů totiž byly přiděleny krajským středním školám a krajské Hospodářské komoře a zmíněné instituce mohou spřáteleným firmám zajistit subdodávky. Z analýzy je zjištěno, že na čtyřech největších projektech, které uskutečňují krajské střední školy, se Asistenční centrum, RIC a Seductus podílejí.

O dobrých vztazích mezi sedmi firmami vzdělávacího kartelu vypovídá, že si přidělují subdodávky i navzájem. 

Stejné společnosti navíc nabízejí poradenské služby při sepisování žádostí o peníze z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. "Zabýváme se získáváním dotačních prostředků z evropských fondů pro rozvoj lidských zdrojů v Ústeckém kraji," stojí v nabídce dceřiné firmy společnosti Seductus.

Dobré kontakty v grafickém přehledu (klikněte pro větší obrázek)

Být radním je kvalifikace

Jak vyčtete z přehledné tabulky umístěné na konci tohoto textu, zbývajících celkem 300 milionů z bruselské dotace na vzdělávání si rozdělily firmy a občanská sdružení, které na první pohled nemají se sedmičlenným kartelem nic společného.

Řada z nich ale má kontakty s politickými stranami nebo s Hospodářskou komorou. O tom svědčí příklad lovosického radního Jana Piegla (ČSSD). Jeho firma Laptus inkasovala za zakázku "Brána vzdělávání" pět milionů korun, další peníze obdržel za subdodávku pro střední školu ve Varnsdorfu.

Subdodávky od firem Asistenční centrum a Asista získala reklamní společnost mosteckého radního Jana Syrového (Mostečané Mostu).

Na příjmy ze subdodávek spoléhají i dva členové krajské rady Hospodářské komory, stavitel Karel Rypl z Chomutova a bývalý důstojník Zdeněk Mach z Teplic.

Jak oslovit pravého

Promyšlený systém přerozdělování ukazují dokumenty o dokončených projektech.

Například Střední technická škola Most-Velebudice rozdělila čtyři subdodávky v projektu Kariéra tím způsobem, že oslovila pět firem, ze kterých ale čtyři patří podnikatelce Proškové a jedna firmě Asista, dalšímu členu vzdělávacího kartelu.

Vždy obdržela jedinou, vítěznou nabídku od jedné z firem Dagmar Proškové, která tak bez soutěže vydělala tři miliony z projektu za 25 milionů.

Stejným způsobem vybrala Střední odborná škola Roudnice dodavatele pro projekt „Propagace řemeslných a technických oborů".

Odbornou konzultaci zajistila litvínovská soukromá škola Educhem, jejíž tři pracovníci v čele s Vlastimilem Doležalem (předloni kandidoval za VV do Senátu) získali měsíční platy v celkové výši 180 tisíc.  Starost o publicitu převzala firma Seductus v čele se specialistou na kampaň Josefem Tancošem (ČSSD). Se svým kolegou získali na dva roky třicetitisícové platy a podle dokumentace o projektu za to sepsali šestnáct tiskových zpráv.

Tímto způsobem inkasoval Educhem 1,5 milionu a Seductus pět milionů.

Vedení projektu svěřila škola s příslušným platem lovosickému radnímu Pieglovi (ČSSD), specialistou pro výběr povolání se stal chomutovský primátor Jan Mareš (ČSSD) a šéfkou terénních pracovníků ředitelka krajské Hospodářské komory Martina Francírková.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 55 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy