Obě země podle vicepremiéra také chystají společné akce proti převaděčům. Pokud přinesou výsledek, Faeserová nebude uvažovat o stálých kontrolách na hranicích, doplnil Rakušan.
Situace je podle Rakušana výrazně vážnější na hranicích Německa s Polskem a Rakouskem než s Českem. Koncem minulého týdne šly ale i počty migrantů na česko-německé hranici nahoru. S Faeserovou vicepremiér hovořil telefonicky o víkendu zhruba 20 minut, dohodli se na dvou opatřeních.
Prvním je aplikace takzvaného švýcarského modelu. Němečtí policisté společně s českými budou mít právo dohlížet na migrační situaci už na české straně hranice, což umožňuje smlouva o policejní spolupráci. Dále země společně chystají akce proti převaděčům. "Pokud přinesou výsledek, a jsme přesvědčeni, že ano, německá spolková ministryně nebude uvažovat o zavedení stálých kontrol na česko-německé hranici," poznamenal Rakušan.
O víkendu podle vicepremiéra jednal policejní prezident Martin Vondrášek s bavorským i saským protějškem. V úterý by se mělo uskutečnit on-line jednání Vondráška se šéfem německé spolkové policie.
První opatření by podle Rakušana mohla začít už na konci týdne. "Naši policisté jsou připraveni. Spíše máme informace, že možnosti, kapacity saské a bavorské policie nestačí, budou muset přijet policisté z vnitrozemí," podotkl Rakušan.
Opatření podle ministra vnitra nejsou ničím výjimečným. Už nyní například při pronásledování převaděčů má česká policie právo zasahovat na německé straně hranice, čeští policisté také společně se Slováky působí na Slovensku. To, jak dlouho budou opatření využívána, bude podle Rakušana záležet spíše na Německu.