Metro začne jezdit do jedné v noci až po prázdninách

Michal Štůsek Michal Štůsek
4. 5. 2010 10:27
Dopravní podnik počítá s prodloužením doby provozu v pátky a soboty
Vozy Ečs byly postupně vyřazovány v 90. letech, v běžném provozu skončily v roce 1997. Jedna souprava dodnes slouží při historických jízdách.
Vozy Ečs byly postupně vyřazovány v 90. letech, v běžném provozu skončily v roce 1997. Jedna souprava dodnes slouží při historických jízdách. | Foto: Aktuálně.cz, metroweb.cz

Praha - Víkendový provoz pražského metra se od září protáhne o jednu hodinu.

Delší dobu plánovanou změnu odsouhlasilo v pondělí představenstvo Dopravního podniku Praha (DPP). Prodloužení se bude týkat i návazných autobusových a tramvajových linek.

"Zastupitelstvo DPP včera odsouhlasilo prodloužení pátečního a sobotního metra přibližně o jednu hodinu," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Vedení DPP mělo původně v plánu přijít se změnou již v červenci, podle předsedy zastupitelstva Davida Vodrážky se termín oddálil, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím kvůli nedostatečné přípravě.

Roční náklady na prodloužení noční dopravy budou DPP stát přibližně 37 milionů korun.

K prodloužení provozu nočního metra v pátek a v sobotu došlo přitom poměrně nečekaně. Ještě v březnu totiž společnost ROPID naopak plánovala omezení jeho provozu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy