Metodám Igora Hnízda nevěří. Čtrnáct rodin si založilo vlastní školu, bez zvonění i úkolů

Obrazem: Třída, kde se děti skutečně učí hrou. Podívejte se, jak vypadá pardubická Škola v pohybu.
Ve třídě jsou pouze tři lavice, které pro šest dětí bohatě stačí. Na tabuli je vítá nápis "Dobré ráno Anjo, Barčo, Leo, Dádo, Daníku, Matěji."
Prvňáčkům se ve třídě věnuje asistentka pedagoga Barbora Bečvářová (na fotografii) a také paní učitelka a ředitelka školy v jedné osobě - Lenka Fialová. Oběma děti říkají křestním jménem, nikoli paní učitelko.
Žáci ale nesedí pouze v lavicích, společně třeba přemýšlejí, co namalovat na velkou papírovou plachtu.
Z ní nakonec vytvoří dílko, které se podobá obrazu na zdi. Velký koráb jejich školy, kam se nalodily prvňáčky namalované postavičky a společně se vydají na cestu za poznáním.
Foto: Jiří Benda
Martin Biben Martin Biben
7. 9. 2016 5:30
V Česku letos vznikly čtyři desítky nových soukromých základních škol. Je to nejvíce za poslední tři roky. Některé z nich, jako například Základní školu v pohybu v Pardubicích, založili samotní rodiče nastupujících prvňáčků. Provoz školy je však nákladná záležitost, čemuž odpovídá i několikatisícové měsíční školné. Rodiče ale věří, že se vyplatí vynaložit peníze za školu, která bude k jejich dítěti tolerantní a vstřícná.

Pardubice – Třída je tu trochu prázdnější než obvykle, jsou v ní jen tři lavice. A napsat na tabuli jména všech žáků trvá okamžik. "Dobré ráno Anjo, Barčo, Leo, Dádo, Daníku, Matěji," stojí růžové na tmavě zeleném i s havlovským srdíčkem na konci.

Soukromé základní školy

V Česku letos podle údajů ministerstva školství vzniklo 41 nových soukromých základních škol. Loni jich bylo v zemi 157, letos už 198. Letošní nárůst je největší za posledních tři roky, kdy v Česku vzniklo 83 nových soukromých základních škol.
Celkem je v Česku 4115 základních škol, do kterých chodí přes 880 tisíc žáků. Zhruba pět procent z nich navštěvuje soukromé školy.
Na jednu základní školu připadá v Česku v průměru téměř 214 žáků. Ještě před pěti lety to přitom bylo o více než dvacet dětí na každou školu méně.

Z téhle školy by měl Jan Amos Komenský opravdovou radost. Spolek 14 rodin, které se daly dohromady, se snaží vytvořit prostředí, kde budou hra a přirozená zvídavost účinnější než rákoska Igora Hnízda. Základ nové Základní školy v pohybu položili kamarádi a známí, kteří nechtěli, aby jejich děti chodily do běžných škol se stovkami žáků.

Taková nová "základka" opravdu není. Veškeré žactvo a významnou část učitelského sboru by šlo snadno přehlédnout. I proto, že šest dětí a dvě mladé dámy právě sedí trochu skryté v kruhu za lavicemi na zemi. A dumají kolem velké papírové plachty.

Chtějí z ní vytvořit cosi na námět obrazu, který jim visí na stěně. Starobylý koráb má na moři napnuté plachty a k němu je přilepená řada z papíru vystřižených dětských i dospělejších postav. "První den jsme se nalodili a teď už se musíme dozvědět, kam plujeme," řekne učitelka i ředitelka pardubické Základní školy v pohybu Lenka Fialová.

Inspirace, ne kopírování

Vedení školy přiznává, že se inspirovalo jinde. Mají vzory i učebnice, třeba školu Montessori, matematiku profesora Hejného, číst učí metodou sfumato. Do posledního písmene ale nikoho nekopírují, hledají prý, co je ověřené. A snaží se najít svoji kombinaci metod, přirozenou, jak sami říkají, rodinnou cestu.

"Na školách, které mají 700 žáků, se vzájemný respekt a individuální cesta pro každého hledá těžko. My jsme chtěli, aby naše děti měly v rodinném prostředí a malém počtu šanci si přirozeně hledat a pak se i věnovat tomu, co je jim vlastní," říká ředitelka, která ve skupině dětí učí i svého syna.

"Paní ředitelko" ji ale nikdo neosloví. Jí i její asistentce, Báře Bečvářové, říkají děti křestními jmény. Nebo je neoslovují vůbec. "Potřebujeme tady ostrov," vyhrkne klučina, když už je z bílé plachty modrá. "Správně, ty máme připravené. Tady je třeba písmenkový, nebo máme ostrov matematiky," odpoví Bára.

Děti postupně rozhodují, kam ostrovy, a nejen je, umístí. Místo na moři tak najde i český jazyk, angličtina, ale i ostrov příběhů, les písmen, pohoří her či jezero balónů, které sklidí značné nadšení. Zaujme i háj anglických příběhů. "Ten budeme prozkoumávat jen v angličtině," poznamená Lenka.

Děti si mohou navrhovat i své ostrovy. "Já mám ostrov Lega," hlásí klučina v tričku s logem Supermana. "Já ostrov lásky," zasní se dívka v růžovém tričku s černými srdíčky. Poté, co se děti zvednou a jdou si své ostrovy vyrábět a popisovat do lavic, ho děvče skutečně, samozřejmě ve tvaru srdce, vystřihne.

Úkoly nejsou, přestávky řídí učitel

Liberalismus tu ale zdaleka není bezbřehý. Pro školu, která má za sebou teprve první dny výuky, se skupině rodičů povedlo získat akreditaci ministerstva školství letos v únoru. Musí tak dodržovat rámcový vzdělávací program jako každá jiná škola.

Stejně mají svůj rozvrh hodin. „Začínáme ráno v 8:30 uvítáním, chvíli si povídáme, co kdo prožil, pak je třeba rozcvička a následuje dvouhodinový blok matematiky nebo češtiny. Pak další hodiny zhruba do půl jedné,“ popisuje Fialová, která má specializaci na angličtinu a první stupeň a dvanáct let učitelské praxe na všech stupních škol.

Učitel, který se tady obejde bez domácích úkolů, vládne času přestávek, plán výuky může pružně měnit. Přesněji, přizpůsobit ho náladě dětí. Když jsou unavené, nepozorné, přijde přestávka nebo pohyb, písnička, tanec. Když naopak soustředěné a na něčem usilovně pracují, žádné zvonění je od věci nevytrhne.

Platí to i individuálně. "Vidím, že jste rozsezení, pojďte, zazpíváme si tu naši námořnickou hymnu,“ vybídne děti Bára. Pětice se i s učitelkami chytne do kruhu za ruce. Jen Matýsek na zemi svým oblečením důkladně leští podlahu. „Přidáš se, Matýsku?“ ptá se Bára. Matýsek zakroutí hlavou a podepře si ji rukama. Na zemi je přece blaze.

„Dobře, ale budeš nám chybět,“ řekne s jemnou výčitkou v hlase Bára, spustí s dětmi veselou píseň a točí se dokola. Matýsek se čím dál častěji po roztančené partě ohlíží a nakonec se trochu otráveně zvedne a s úsměvem se přidá.

Dát dítě do podobně tolerantní a vstřícné školy však něco stojí. První rok 4500 korun měsíčně, časem by prý mělo školné klesnout pod tři tisíce korun. „Náklady na nájem a vůbec na rozjetí školy jsou značné. Chtěli jsme si zajistit prostory, které nám nějaký čas vydrží. Jak bude dětí přibývat, příští rok jich přijde dalších deset, budeme levnější,“ slibuje ředitelka.

Když se však pardubickým podaří udržet na tvářích svěřených dětí dosavadní úsměvy a nadšení, asi nebude třeba litovat. Do konce jejich povinné školní docházky zbývá přesně osm let a čtyřicet tři týdnů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy