Na českých silnicích zemřelo o prázdninách nejméně lidí od roku 1990. Přispěly k tomu i uzavírky

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2016 9:18
Přes letošní prázdniny zemřelo na českých silnicích nejméně lidí od roku 1990. Oproti loňskému roku zahynulo o 22 lidé méně – dohromady 125. Podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha tomu pomohlo chladnější počasí či více dopravních uzavírek. Dále pomohlo také to, že se hodně mluvilo v médiích o nebezpečnosti situací, kdy řidiči v létě nevěnují dostatek pozornosti provozu, třeba kvůli únavě v horku či při dlouhé cestě na dovolenou s rodinou.
Autonehoda, ilustrační foto.
Autonehoda, ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha – O letošních prázdninách v Česku zemřelo na silnicích nejméně lidí za 27 let. Obětí nehod bylo podle předběžných údajů ke 30. srpnu za červenec a srpen dohromady 125, o 22 méně než za tyto měsíce loni. Informoval o tom ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Pomohlo podle něj chladnější počasí či více dopravních uzavírek.

Loni bylo za oba prázdninové měsíce zemřelých při nehodách 147, letos jich ubylo o 15 procent. V červenci zahynulo 61 lidí a v srpnu zatím 64. Zároveň je to podle statistik policie za jednotlivé měsíce nejméně mrtvých za červenec a srpen od roku 1990.

Pokles počtu úmrtí oproti loňsku byl o prázdninách nejvýraznější v červenci, a to o 19. Velký podíl na tom mělo podle Lercha počasí. "Červenec nebyl tak výrazně teplý jako loňský. Zejména ta druhá polovina července byla loni velmi teplá, tehdy jsme zaznamenali několik velmi tragických nehod po přejetí do protisměru. V letošním roce jich tolik nebylo," řekl.

Pomohlo podle něj také to, že se hodně mluvilo v médiích o nebezpečnosti situací, kdy řidiči v létě nevěnují dostatek pozornosti provozu, třeba kvůli únavě v horku či při dlouhé cestě na dovolenou s rodinou.

Provoz zhoustl kvůli uzavírkám

"Zejména na delších cestách, kterých jsme se nejvíce obávali a kde v loňském roce byly velké rodinné tragédie, jsme letos v červenci takové nehody nezaznamenali," doplnil ředitel dopravní policie.

Také větší počet uzavírek na silnicích všech tříd podle Lercha přispěl ke snížení počtu obětí nehod. Provoz sice kvůli dopravním omezením zhoustl, ale jeho zpomalení zároveň zmírnilo následky havárií.

V minulém roce byly ovšem prázdniny ještě tragičtější, než ukazují čísla za červenec a srpen 2015. Začátek prázdnin, tedy jedno z nejrizikovějších období na silnicích, totiž připadl ještě na červen.

Mnohé základní a střední školy rozdávaly loni vysvědčení už v pátek 26. června a na zbytek června dostali žáci ředitelské volno. První prázdninový víkend, kdy pravidelně přibývá nehod kvůli odjezdům na dovolené, si pak od pátku 26. června do neděle 28. června tehdy vyžádal 12 mrtvých. Letošní meziroční pokles úmrtí o prázdninách by tak byl se započítáním konce června 2015 ještě výraznější.

Počet obětí nehod za červenec a srpen v ČR:

Červenec Srpen Celkem
2007 120 102 222
2008 101 103 204
2009 75 75 150
2010 103 67 170
2011 63 75 138
2012 66 74 140
2013 71 65 136
2014 74 58 132
2015 80 67 147
2016 61 65 126

Zdroj: Policie ČR

 

Právě se děje

před 55 minutami

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy