Metanol unikl kvůli finanční tísni. Výdělek: 0 Kč

Sabina Slonková, Pavel Baroch
26. 9. 2012 6:30
Proč dvojice mužů umíchala jedovatou směs? Přinášíme nejpravděpodobnější verzi případu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Na počátku byla finanční tíseň jednoho muže. Na konci stovky tisíc lahví s otráveným alkoholem, zatím 26 mrtvých a další desítky pacientů s mnohdy trvalými zdravotními následky. A také nulový výdělek pro minimálně jednoho z dvojice obviněných.

Přinášíme vám nejpravděpodobnější verzi toho, proč dva muži namíchali v Opavě jedovatou metanolovou směs a jak velké peníze se v tomto smrtícím byznysu točily.

Ani jeden z dvojice mužů, kteří nyní sedí v policejní cele, není s největší pravděpodobností profesionální padělatel alkoholu. Přesto se v hlavě jednoho z nich zrodil nápad na snadný výdělek - právě prodejem nelegální směsi k přípravě lihovin. Nutně totiž potřeboval peníze.

"Chtěl řešit svou finanční situaci," řekl dozorující státní zástupce Roman Kafka, když spolu s kriminalisty zveřejnil první základní informace o kauze Metanol.

Vydělat na černém trhu s alkoholem

Muž "bez peněz" byl z oboru, nejspíš věděl o tom, jak se v Česku pančuje a prodává ve velkém nelegální alkohol. A z možná až miliardového byznysu si chtěl taky odloupnout.

Nakonec na to byli dva. Prvním byl hlavní organizátor a míchač směsi etanolu s metanolem, která následně posloužila k výrobě lihovin. Druhý muž opatřil legálně suroviny. Stalo se tak na konci srpna.

Jenže lihovou várku nenamíchali dobře. "Ten člověk s tím očividně neměl zkušenosti," řekla Aktuálně.cz osoba, která se podílí na vyšetřování případu.

Padělatel vytvořil jedovatý koncentrát, což se ukázalo už za pár dní, když začali umírat první lidé, kteří se směsi - už upravené na rum nebo vodku - napili.

Nedostal ani korunu

Jeden ze zadržených - ten, co dodával surovinu - se při pátečním důkladném výslechu kriminalistům přiznal. A řekl, že z naplánovaného kšeftu nakonec nemá ani korunu. "Nedostal zaplaceno, peníze měl dostat až po nějaké době," vysvětlil státní zástupce Roman Kafka.

Redakce Aktuálně.cz se pokusila aspoň řádově vypočítat, kolik peněz se od výrobců směsi v Opavě po konečné prodejce na stáncích nebo ve večerkách protočilo. Jelikož výpočet vychází z údajů starých dva roky, nemusí být zcela přesný.

Milionový byznys

Z výsledků vyšetřování soukromých detektivů, které si najaly velké likérky, mimo jiné vyplynulo, že litr čtyřicetiprocentní vodky se na nelegálním trhu vyrobí se všemi náklady za 30 korun.

Náklady na půllitrovku oficiálně vyrobené vodky ovšem nejdou pod 80 korun, takže litr stojí 160 korun - v cenách před dvěma lety.

Testování podezřelých lihovin na metanol
Testování podezřelých lihovin na metanol | Foto: Policie ČR

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka se stále nepodařilo dohledat asi 15 tisíc litrů závadného alkoholu, jehož původ je v nelegální výrobně v Opavě.

Když si každý v řetězci výrobců, prostředníků, padělatelů a prodejců přidá nějakou tu marži, litrovka s pančovaným alkoholem může stát okolo 120 korun. To je 1,8 milionu korun, které si účastníci černého trhu mohou rozdělit.

"Samozřejmě že ten obchod byl profitující, ale dnes vám nikdo přesně neřekne, kolik na tom kdo vydělal," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Roman Kafka. Dodal, že metanolová směs z Opavy se v nelegálních stáčírnách alkoholu mohla ještě ředit a míchat.

Druhý muž, hlavní organizátor míchání jedovaté směsi, se kriminalistům zatím nepřiznal. Tvrdí, že veškeré suroviny sloužily výhradně k legální výrobě nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

 

Právě se děje

Další zprávy