Metanolová chobotnice měla až stovky chapadel

Pavel Baroch
25. 9. 2012 6:30
Fungování jedovatého byznysu: Opava byla začátek, alkohol se stáčel na mnoha místech
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Zadržením dvou mužů z Moravskoslezského kraje se odkrývá rozsáhlá metanolová síť, která podle státního zástupce Romana Kafky může mít až stovky odnoží.

Vrchol pyramidy byl sice v Opavě, ale směs s jedovatým metanolem putovala přes hlavního odběratele ve Zlínském kraji k dalším "obchodníkům" až do ilegálních stáčíren v garážích a opuštěných skladech.

"Jedna větev se začala rozšiřovat do desítek, možná až do stovek částí," řekl Aktuálně.cz žalobce Roman Kafka, který největší kauzu s pančovaným alkoholem v Česku dozoruje.

Rozsáhlou odběratelskou sítí se vysvětluje to, že se pančovaný alkohol prodával jednou jako tuzemák, pak jako vodka nebo slivovice. Každý z padělatelů totiž z opavské směsi vyráběl jinou lihovinu. Stačilo jen vybrat příchuť.

Esence a kolky z černého trhu

"Na černém trhu si seženu esenci rovnou s návodem, v jakém poměru to má být," sdělil před časem v anonymním rozhovoru s Aktuálně.cz jeden z padělatelů alkoholu.

Zároveň se vysvětluje i to, proč se nebezpečná lihovina objevila ve velkých kanystrech, ale i v lahvích s kolky. Záleží jen na tom, jak je konkrétní padělatel "šikovný" a dokáže si na černém trhu opatřit kromě vhodné esence i kolky.

"Kolky se prodávají na černém trhu. Co se týče etiket a lahví: ty si oficiální výrobci objednávají v tiskárnách a sklárnách. A tam vám nějakej Franta Flinta vždycky otevře a vyveze, co potřebujete. Kde mají výrobci jistotu, že ve dne tam nevyrábějí pro ně a v noci pak pro černý trh?" konstatoval už citovaný padělatel.

Zatím 25 mrtvých

Policie zatím zadržela desítky lidí, kteří byli do této rozvětvené sítě napojeni. Nejspíš jich bude ještě víc, protože na trhu je stále ještě asi 15 000 litrů nebezpečného alkoholu. Dosud si otrava vyžádala 25 mrtvých a desítky lidí, kterým zůstanou trvalé zdravotní následky.

"Tým Metyl nekončí, bude na této kauze nadále pracovat," řekl náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Do vyšetřování se zapojily desítky policistů a kriminalistů, jen ve Zlínském kraji to bylo 60 lidí.

Ani to ovšem nemusí stačit. Policejní prezident Martin Červíček připustil, že některé lahve s jedovatým obsahem se už policistům nemusí podařit dohledat.

"Každou lahev nelze dohledat," poznamenal i Kafka. Také proto policie varovala občany před pitím alkoholu neznámého původu nebo s podezřelou etiketou.

Žádný superšéf nejspíš není

Aktuální kauza zároveň ukazuje, jak pravdivé bylo varování velkých likérek, které už před dvěma lety upozorňovaly na to, jak rozsáhlý je v Česku černý trh s alkoholem.

Kriminalisté jsou zatím přesvědčeni o tom, že dvojice mužů z Moravskoslezského kraje je skutečnou hlavou metanolové chobotnice, že nad nimi už nebyl žádný superšéf.

"Zatím to opravdu tak vypadá, ale další výslechy ještě budou pokračovat," řekl Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Roman Kafka.

Jeden obviněný se nepřiznal

Klíčový pro celý případ byl páteční večerní výslech, při němž se jeden z dvojice mužů přiznal a popsal celý "výrobní proces" - od legálního nákupu surovin přes výrobu směsi etanolu s metanolem a následnou distribuci přes hlavního odběratele ze Zlínska.

Druhý z dvojice se dosud nepřiznal. Tvrdí, že veškeré suroviny, které se svým společníkem lacino kupoval, sloužily výhradně k legální výrobě nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy