Metalista Blythe není podle znalkyně nebezpečný

ČTK ČTK
4. 3. 2013 14:17
Blythe stojí před soudem kvůli údajnému usmrcení fanouška při koncertu
Blythe u soudu.
Blythe u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Americký zpěvák Randy Blythe, obviněný kvůli usmrcení fanouška při koncertu, podle znalkyně v oboru psychiatrie není zvýšeně agresivní.

S psycholožkou se shodla v tom, že ani netrpí poruchou osobnosti. Zaznělo to v pondělí při pokračujícím hlavním líčení se zpěvákem, kterému hrozí až deset let vězení.

Podle policie v roce 2010 v pražském klubu Abaton shodil z pódia mladíka, který později zemřel na následky zranění.

Soudce Tomáš Kubovec oznámil, že chce v případu rozhodnout v úterý. Znalkyň se dnes ptal hlavně na rozdíly mezi psychologickým a psychiatrickým posudkem, které se týkaly posouzení společenské přizpůsobivosti a schopností vcítění u Blytha.

Psycholožka zmínila jeho hysterické a nelítostné rysy, naproti tomu psychiatrička ho neoznačila jako chorobně agresivního. Odbornice tento rozdíl vysvětlily tím, že psycholožka posuzuje obecně osobnost a její kolegyně určuje, zda osobnostní rysy jsou v daném případě nebezpečné.

Podle psycholožky navíc nejsou agresivní rysy v rozporu s charitativní činností a podobnými zájmy, o kterých se Blythe i další svědci dřív zmiňovali ve výpovědích. Odbornice své závěry stavěla mimo jiné na Blythově popisu předchozích konfliktů se zákony.

Údajně uvedl, že před lety dostal pokutu za rychlou jízdu, opilost nebo močení na veřejnosti. Psycholožka z toho prý usoudila, že má tendenci k překračování společenských norem.

Expertky soudu vysvětlovaly i pojem takzvaných disociálních rysů, jako je menší odpovědnost za vlastní jednání, neschopnost poučit se z trestu, nezájem o city druhých a neschopnost navazovat trvalé vztahy. "Dělal se také speciální test na agresivitu, a pokud by byl (Blythe) disociálně agresivní, výsledky by vypadaly jinak. Blythe není zvýšeně agresivní," uvedla psychiatrička.

Svědci už promluvili

Soudce před vynesením verdiktu ještě vyslechne na návrh obhajoby znalce z oboru biomechaniky. Jeho posudek je zaměřený na fyzikální okolnosti zranění, kvůli kterým mladík zemřel.

Soud již od začátku projednání vyslechl členy ochranky i několik svědků, kteří byli na koncertu v klubu Abaton. Blythe ve výpovědi připustil, že poté, co se lidé snažili opakovaně dostat na pódium a jeden z nich také údajně hudebníky obtěžoval, do jednoho z fanoušků strčil.

Mladík podle něj spadl do publika, pak se však zvedal ze země a okolostojící diváci prý zpěvákovi signalizovali, že fanoušek je v pořádku.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali Starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy